Punct de moral pentru „şoimi”

De Daniel Scridon
Florin Gîlcă
După trei eșecuri consecutive, pâncotanii au strâns rândurile în fața unei echipe cu pretenţii de promovare, CSM Rm Vâlcea, și nu au fost departe de un succes. „Alb-negrii” au condus cu 1-0, au avut și un om în plus în ultimul sfert de oră, când au alergat după reuşita de trei puncte, care nu a mai venit.

Prima repriză a fost una modestă, cu o singură ocazie mai răsărită, trecută în dreptul oaspeţilor, prin Firţulescu. La 200 secunde de la reluare, Pirtea a executat o lovitură liberă de pe stânga, pe jos, iar Pascariu a reluat imparabil, cu stângul, din 10 metri la colțul scurt al porții vâlcene, 1-0. Oaspeţii forţează egalarea, Dubeştean este la locul potrivit într-o fază complicată pentru pâncotani, dar în min. 69, Staicu are o execuţie de fineţe, cu capul pentru 1-1. Cu 15 minute înainte de final vâlcenii rămân în 10 oameni, Pârvulescu fiind eliminat pentru un fault asupra lui Ousmane. Şoimii forţează victoria, dar Pascariu şi Leucuţa sunt lipsiţi de şansă, în două situaţii periculoase. Se termină egal, punct care reface moralul „şoimilor” în perspectiva derby-ului judeţean cu ACS UTA Bătrâna Doamnă.
Ionuţ Popa a trimis în teren următorii jucători: Sălăjan – Dan, Dubeștean, Pascariu, Siminic, Gîlcă (Cuedan), Pavel (Fuchs), Issa, Leucuța, Pirtea, Al Mihai (Ousmane).

Taguri: , , ,