Punct pentru Sebiș la Reșița

De Leo Sfara
Reșița. Se anunța meci cu “scântei” între CSM Școlar Reșița și Național Sebiș, mai ales că au existat contre și campionatul trecut, atunci când gazdele au acuzat partea sebișeană că a “umblat” la moralul lui Keita, jucător care a aparținut Sebișului în urmă cu ceva vreme.

Așa a și fost, chiar înainte de meci spiritele încingându-se atât de tare încât era să asistăm la o bătaie generală, doar intervenția poliției punând capăt situației explozive. Meciul a și început cu zece minute întârziere, din cauza incidentelor care au avut loc chiar înainte de intrarea pe teren.
Jocul în sine a avut două reprize distincte, prima aparținând reșițenilor, cea de a două, sebișenilor. Ex-utistul Costin a lovit bara, în min. 14, dar în min. 24 a venit golul, atunci când C. Poiană i-a pasat decisiv lui Negoescu, iar acesta l-a învins cu un șut sec pe I. Poiană: 1-0. Până la pauză, nu s-a mai întâmplat nimic.
Însă, în partea secundă, lucrurile au luat o altă turnură. După patru minute de la reluare, Reșița a rămas în inferioritate numerică, după ce Doda a văzut al doilea cartonaș galben și implicit pe cel roșu. La Național au intrat doi atacanți și jocul s-a schimbat. Încet, încet, oaspeții au pus stăpânire pe joc, iar în min. 84 a venit egalarea, marcator Săulescu (foto): 1-1. Enciu putea da lovitura, în primul minut de prelungiri, dar Zimmerman a scos miraculos, iar meciul s-a terminat egal.
Reșița: Zimmermann – Szijj, Dulap, Doda, Liuba – Vaștag (Himcinschi), Breșneni – Costin, Cr. Poiană, Velcotă (Muselin) – Negoescu (Banac). Sebiș: I. Poiană – Poștoarcă, Pintea, Dumitrache (Ionică), Siminic – Sz. Vereș (Enciu), Ruță – Susan (Petculescu), E. Dică, Voinescu (C. Vereș) – Săulescu. Au arbitrat: C. Olaru (Rm. Vâlcea) – la centru, Cl. Doarvoaș (Mintia), A. Botaș (Timișoara) – asistenți. Obs. FRF: Z. Ciev (Timișoara) și L. Coloj (Filiași).