Punct smuls în prelungiri

De Daniel Scridon
© Radu Pop
„Şoimii” lui Radu Pop rămân neînvinşi în acest start al sezonului fotbalistic de primăvară. După remiza de pe teren propriu, din derby-ul judeţean, cu LT Cermei, băieţii pregătiţi de Flavius Sabău au smuls un punct în prelungirile partidei cu „satelitul” lui Hermannstadt Sibiu.

Marile ocazii de gol au aparţinut lipovanilor, cea mai mare semnată de Filimon (min. 75), când mingea a lovit transversala porţii adverse. Cum în fotbal ocaziile se răzbună, în min. 78, gazdele au deschis scorul, cu o execuţie senzaţională a lui Pop, şut direct la vinclu de la 30m.

Şoimii nu au renunţat la luptă şi presiunea la poarta adversă a dat roade în prelungirile jocului, când Poiană a executat o lovitură liberă, iar Vasiu a pus capul, din 6m, pentru un meritat rezultat de egalitate, 1-1.

Iliescu – Iova, Calvin, Vasiu, Filimon, Rusu, Dobrean (min. 55, Jichici), Poiană, Sg. Popa (min. 46, Vasinc), Himcinschi, Trabalka (min. 72, Dulap) a fost echipa trimisă în teren de antrenorul Flavius Sabău, care consideră punctul mai mult decât meritat după cele întâmplate pe „dreptunghiul verde”.