7. noiembrie 2011 18:06; Reactualizat la: 7.11.2011 18:06


Record de participare la Cupa „Vados”

Record de participare la Cupa „Vados”
Scris de D. Lazăr - ARAD – Ungurul Balog Imre a câşigat Cupa „Vados” la şah.

A şasea ediţie a Cupei Vados a adus la start un impresionant număr de jucători – 145, un record pentru turneul arădean, ceea ce face ca ediţia din acest an să fie cel mai puternic open de şah rapid al anului în România, atât din punct de vedere al numărului de jucători cât şi al valorii premiilor puse în joc!

Câştigătorul turneului nu este nimeni altul decât învingătorul de la Arad Open 2011, marele maestru maghiar Balog Imre, care a dominat categoric turneul şi a terminat, cu 8,5 puncte, la o distanţă de 1,5 puncte de un grup de 8 jucători, despărţiţi de criteriile de departajare. Astfel, podiumul a fost completat de ceilalţi doi mari maeştri prezenţi, Alin Berescu şi Vladislav Nevednichy.

Au mai obtinut premii: Dorin Lazar, Codrut Florescu si Petrut Sandor pentru clasamentul general, Siclovan Daniel la juniori sub 16 ani, Suciu Dinu la jucatori cu elo sub 2200, Zamfir Moldovan la sub 2000, Florin Cijof la sub 1800.

Dintre jucătorii arădeni, cei mai buni au fost Ovidiu Popa, Sandu Ungureanu, ambii cu 6,5 puncte, Ervin Mozes, Marius Cherecheş şi Dan Bichiceanu, toţi cu 6 puncte.

Cel mai norocos participant s-a dovedit Adrian Puscaş, care a castigat premiul ”Lucky Loser”, oferit prin tragere la sorţi unuia din jucătorii care nu au fost premiaţi.

 


Recomanda articolul

Parerea ta
Care este parerea ta?
Filtreaza comentariile  | 
Filtru comentarii Inchide optiunile  X



Ultimele stiri din categoria ARADON Sport local
Pe terenul campioanei
CLUJ. Nici bine nu s-au stins ecourile frumoasei calificări la turneul semifinal al CN de fotbal, juniori E (născuţi [...] mai multe »
Pariu castigator pentru istorie
BUZĂU. „De 15 ani, Aradul n-a avut astfel de rezultate. Medalia de bronz în concursul pe echipe este, fără [...] mai multe »
Locul 9 la Cupa Mondiala
VARŞOVIA. Cel mai valoros produs din noul val al judo-ului arădean, Luca Kunszabo, începe să scoată capul şi în [...] mai multe »
Cupa Zarandului la oina
CIL. Inimosul profesor Octavian Lupei nu se dezminte, ţine aprinsă flacăra unui sport, oina, tratată cu (prea) [...] mai multe »
Performerii Supermaratonului
ARAD. Aşa cum am promis, revenim astăzi, cu numele celor care au izbutit să urce pe podiumul de premiere în cele [...] mai multe »
Liga Campionilor, vis interzis pentru Dodean
VIENA. Sub privirile conducerii CS Municipal, cea mai valoroasă sportivă a Aradului, Dana Dodean, a jucat un singur [...] mai multe »
Mai multe din categorie »

feedback

Logare



Ti-ai uitat parola?
Inregistrare user nou