Reșița a câștigat derbyul de la Criș

De Leo Sfara
1Comentariu
Echipa lui Adrian Abrudean s-a înclinat în fața unei echipe valoroase, care are obiectiv promovarea.

Chișineu Criș. Mare meci, mare, la Chișineu Criș, derbyul cu Școlar Reșița adunând în tribune peste 600 de spectatori. Rezultatele aduc spectatorii la stadion, iar Crișul e surpriza plăcută a campionatului.

Adversarul de astăzi a fost unul greu, Școlar Reșița fiind o candidată certă la promovare. Gazdele au început meciul cu un mare handicap, antrenorul Adrian Abrudean urmărind meciul din spatele gardului, deoarece avea ID-ul expirat!

Și așa, prima ocazie a aparținut Crișului, centrarea lui Suslak fiind reluată cu capul, din mijlocul careului, de Modan, dar mingea a trecut puțin alături. Era minutul 7, iar după zece minute, arbitrul Roman s-a făcut că nu vede un henț în careul oaspeților, Crișul fiind văduvită de un penalty evident. În min. 37, M. Matei a fost împins în careu, gazdele au reclamat din nou penalty, dar arbitrul a lăsat jocul să continue.

La prima ocazie, însă, Școlar Reșița a marcat. Era minutul 39, când Maghici a trimis o minge aiurea, în fața propriului careu, oaspeții au recuperat, iar după trei pase balonul a ajuns la Săulescu, iar acesta nu putea rata de la opt metri: 0-1!

La un sfert de oră după pauză, Crișul a primit penalty, după ce Breșneni l-a faultat în careu pe A. Pavel. M. Matei a executat perfect lovitura de pedeapsă și era 1-1. După o perioadă de acalmie, Modan a fost la un pas de 2-1, dar mingea șutată de acesta, de la zece metri lateral dreapta, a trecut milimetric pe lângă bară. La prima acțiune în careul Reșiței, Alin Pavel a fost depășit pe o minge lungă, iar Babei a marcat de la opt metri: 1-2! Pe final de meci, Ene a țintit bara, cu un șut de la 25 de metri. Cu un minut înainte de final, Modan a avut egalarea în vârful bocancului, dar mingea șutată de acesta a trecut puțin pe lângă bară.

După meci, clubul gazdă a oferit suporterilor oaspeți, în număr de 20, mâncare și băutură răcoritoare, pentru a avea pe drum spre casă!
Crișul: Dagău – Maghici, A. Pavel, Siminic, Suslak – Piț, Ianc, Gîlcă, Lezeu – Modan, M. Matei. A mai jucat: Clej, Școlar: Zimmermann – Szijj, Bactăr, Vlădia, Vadasis – Săulescu, Breșneni, Ene, Toma, Vădrariu – Staicu. Au mai jucat: Babei și Banac. Au arbitrat: G. Roman (Timișoara) – la centru, R. Soponar (Baia Mare) și I. Corb (Satu Mare) – asistenți.