Scandal, la Dorobanţi

3Comentarii
DOROBANTI – Cu câteva minute înaintea finalului de meci, dintre AS Dorobanţi şi Voinţa Mailat, de sâmbătă, din cadrul etapei a XIV-a a Ligii a IV-a la fotbal, a izbucnit un scandal între suporterii echipei gazdă şi portarul oaspeţilor, Oneţ.

Acesta a fost eliminat şi – în loc să meargă la cabine – a stat să vadă meciul din spatele băncii tehnice a Mailatului, după gard.

Acolo, a intrat în „clinciuri” cu mai mulţi spectatori, iar de aici şi până la bătaia generală, în care s-au implicat mai mulţi jucători şi oficiali, de la Mailat, nu a mai fost decât un pas. Arbitrul Barta nu a tolerat scandalul şi a fluierat finalul jocului, atunci când scorul era 1-2.

„Centralul” nu a mai arătat cele trei minute, pentru restabilirea ordinii şi a decis sfârşitul meciului, deoarece a arătat, anterior, adică în min. 63, cele trei minute, atunci când un spectator a intrat pe teren, să-i ceară socoteală, la eliminarea lui Marin Balint.

Jocul a fost tensionat, pe toată durata lui, arbitrul Barta fiind nevoit să arate nu mai puţin de patru cartonaşe roşii. Suntem curioşi dacă ajefiştii vor închide, din nou, ochii la aceste incidente, precum au făcut-o cu M. Pall, care nu a fost suspendat nici după ce l-a lovit, fără milă, pe Creţu, la meciul Iratoşu – Sebiş.

Să-l vedem pe Barta ce scrie în foaia de arbitraj, căci după raportul său se vor lua deciziile. Ne referim la observaţiile „cavalerului fluierului” deoarece dacă el nu scrie ce s-a întâmplat, exact, riscăm să vedem că, de fapt, mari probleme nu au existat la Dorobanţi. Avem exemplul de la Iratoşu – Sebiş, când arbitrul nu a scris în foaia de arbitraj că M. Pall l-a lovit pe Creţu, ci doar la scuipat.

Observatorul partidei a fost întrebat dacă a fost vorba de scuipat, el a răspuns că nu, iar portarul Iratoşului a mai scăpat o dată basma curată. Halal!