Sebişenii au trecut şi al treilea val

De Daniel Scridon
1Comentariu
După un sfert de oră din primul derby judeţean al sezonului în Liga 3, la o fază ce nu anunţa mare lucru s-a deschis scorul. Mihuța a centrat, apărarea UTA-ei nu a avut reacție, iar Săulescu din 6 metri a trimis cu capul în plasă, pe lângă Mara, 0-1. „Mânjii” UTA-ei au replicat prin Ungurianu (min. 40 şi min. 44), dar portarul sebişenilor a fost la datorie.

După pauză, în min. 70, oaspeţii au primit destul de uşor o lovitură de pedeapsă la un duel între portarul Mara şi mijlocaşul Săulescu, iar Mihuţa a transformat pentru 0-2. Peste doar cinci minute, alb-roşii au redus din diferenţă prin rezerva Ghergar, după o fază lucrată de neobositul Ungurianu, 1-2. Până la final nu s-a mai întâmplat nimic notabil, astfel că sebişenii bifează a treia victorie consecutivă în actualul sezon de Liga 3.

Formații

UTA II: Mara – Costin, Wild, Filaret, Copaci, Coadă, Celea (min. 82, Ignea), Ungurianu, Vlad, Stahl (min. 67, Ghergar), Covaci. Sebiș: Fișteag – Rosenblum, Stupu, Cîrstoiu, Siminic, Suciu, Mihuța, Săulescu (min. 90, Ciocan), Roman (min. 60, Susan), Iuga (min. 88, Clej), M. Ion.

Arbitri: Călin Lazăr (Sibiu) – Andrei Călușeru (Salcia – Mehedinți) şi Patricia Samsudean (Timișoara).