Sebișenii continuă lupta pentru promovare

De Leo Sfara
Elevii lui Călin Cojocaru au trecut, azi, de Millenium Giarmata, cu 2-0, ambele goluri fiind marcate de golgheterul Săulescu (foto). Ultimul, din penalty, în prelungiri. Velici a plecat de la echipă!

După pasul greșit de la Pandurii II Tg. Jiu, Național Sebiș nu avea voie să se împiedice și cu Millenium Giarmata, pe teren propriu. Începutul meciului anunța o victorie a gazdelor, după ce în chiar minutul 8, Săulescu a avut o ocazie imensă, de la doar câțiva metri de poartă șutând anemic. La finalul primei jumătăți de oră, o fază bine lucrată de sebișeni a adus mingea pe capul lui Iuga, dar acesta a trimis în afara cadrului porții, iar intervenția lui Săulescu a fost una tardivă, nemaireușind să trimită mingea spre gol, după ce a încercat să șuteze de pe linia de tușă.
Prima ocazie a oaspeților a apărut în min. 33, atunci când o minge lungă era la un pas să fie agățată de Olariu, dar portarul Munteanu a ieșit mult din poartă și a intervenit providențial, fără să facă fault în postură de ultim apărător. După o semi-ocazie a lui Tulcan, a căzut golul. Era minutul 44, când Rosenblum a pătruns vijelios pe dreapta, a centrat în fața careului mic, de unde Săulescu a îndeplinit o simplă formalitate:1-0.
În partea secundă, Național Sebiș a început mai greu, Giarmata a ieșit curajoasă la atac, gazdele păreau că pică fizic, rezultatul era în primejdie, însă tot la poarta oaspeților a apărut o ocazie imensă, după un șut al lui Rosenblum, respins de portar, Tulcan a trimis în acesta din careul mic. Încet, încet, Național și-a revenit, iar în primul minut de prelungiri, nou-intratul Pirtea a intrat în careu și nu a mai putut fi oprit decât prin fault. Săulescu a marcat de la punctul cu var și a stabilit scorul final, 2-0!

Sebiș: Munteanu – Rosenblum, Bîrsănel, Basic, Stupu – Avramescu, Suciu (Fuchs) – Săulescu, Mihuța (Susan), Iuga (Kilin) – Tulcan (Pirtea). Giarmata: Miklos – Soare, C. Maghici (Pricop), Todorov, Ciobănică – Domșa, Artimon – Ghighilicea, Codrea, Fl. Olariu – Nicoară (Anagor). Au arbitrat: Al. Bălan (Deva) – la centru, I. Corb și R. Pascu (ambii din Oradea) – asistenți Obs. FRF: D. Miholcea (Bocșa) și I. Zare (Oradea).

***

Velici a plecat!
Înaintea meciului cu Millenium Giarmata, atacantul echipei Național Sebiș, Gelu Velici a anunțat că nu se mai prezintă la echipă. Motivele par a ține de relațiile sale proaste cu managerul-antrenor Călin Cojocaru. Unii, îl regretă pe Velici, alții, spun că nici nu știu pentru ce a mai fost adus de la Cetate Deva, știindu-se caracterul său dificil. Oricum, e cert că jucătorul a plecat și – din câte se pare – s-a și înțeles deja cu o echipă de ligă secundă. Velici își termină contractul cu Național în această vară!