Serena a trecut cu greu de Azarenka

Serena Williams s-a calificat în semifinalel Australian Open după ce a învins-o pe sportiva din Belarus Victoria Azarenka.

A fost un meci foarte complicat pentru Serena. După ce a pierdut primul set, scor 4-6, în cel de al doilea, Azarenka a avut avantaj de 5-3, dar avea să îl piardă în cele din urmă la tie break, americanca revenind senzaţional.

Obosită, fizic şi mental, Azarenka nu a mai făcut faţă jocului impus de americancă în setul al treilea şi Serena a câştigat cu 6-2. Serena va juca în semifinale cu sportiva chineză Na Li, cea care a trecut de Venus Williams cu scorul de 2-6, 7-6, 7-5.