Sferturi la un challenger din Hexagon

De Dan Lazar
Tenismenul Marius Copil (27 ani, 78 ATP) s-a calificat în sferturile de finală la turneul ATP challenger de la Brest (Franța; 106.000 euro), după ce a dispus de italianul Luca Vanni (32 ani, 156 ATP), cu scorul de 7-6 (2), 6-1. Victoria a venit după o oră și 37 de minute, românul reușind 8 ași, față de 6 ai italianului.

Vanni câștigase ambele confruntări de până acum cu arădeanul, 6-4, 6-4 în 2010 la un turneu futures în Elveția și cu 6-3, 6-2 la o competiție de acceași categorie din Italia.
Copil, favorit 2, și-a asigurat un cec de 3.090 euro și 20 de puncte ATP, iar următorul adversar va fi italianul Matteo Berrettini sau francezul Ugo Humbert.