Șimăndancele se știu la fotbal!

De Dan Lazar
Școala Gimnazială din Șimand a ocupat locul cinci la turneul final al Cupei „Tymbark Junior”, categoria U12 feminin.

BUFTEA. Centrul Național de Fotbal din Buftea a fost, la început de Cireșar, gazda turneelor finale din cadrul Cupei „Tymbark Junior”, o importantă competiție de fotbal dedicată elevilor. Cei mai talentați copii Under 10 și Under 12, băieți și fete, au jucat pentru trofee, după ce au trecut de fazele județene și regionale, în cauză fiind și fetele din Șimand.
În faza grupelor, șimăndancele au fost depășite de reprezentantele Clujului, scor 5-9, și Botoșaniului, 2-6, depășind emisara Bucureștiului, 6-3. Îm ultimul meci, cel pentru locurile 5-6, arădencele au depășit echipa Școlii Gimnaziale „Oltea Doamna” din Oradea, cu scorul de 3-1.
Lotul deplasat de prof. Daniel Mărcuș a fost format din: Miruna Tudor, Ioana Toth, Daria Galeancu, Naomi Pocioian, Patricia Hoza, Alexandra Bînci, Carmina Pocioian, Rebeca Tal, Ligia Bodnariu și Gabriela Pop.
Primul loc în competiția a cărei festivitate de premiere a fost oficiată de fostul mare fotbalist Miodrag Belodedici a fost ocupat de Șc. Gim. „Iuliu Hațieganu” Cluj-Napoca.

Taguri: , , ,