De Daniel Scridon
Reactualizat la:
1Comentariu
Băieţii pregătiţi de Flavius Sabău au remizat cu neînvinsa, ACS Şirineasa.

PÂNCOTA. „Puteam să câștigăm, dar și să pierdem. Este, totuși, un punct cu o echipă grea a campionatului. Mergem acum la Giarmata, unde am vrea să scoatem maxim, chiar dacă ei acasă se țin bine, dovadă remiza cu Filiaşi, o echipă bună a seriei”, a spus Flavius Sabău, antrenorul „şoimilor” după muncita remiză cu liderul neînvins din „C-4”, ACS Şirineasa.

Prima repriză a fost una de tatonare, săracă în faze de poartă. Golul reuşit de oaspeţi, în min. 49, prin Gruia, la o fază ce nu anunţa nimic, a „aprins” jocul. Paşcu şi Filimon au trecut pe lângă egalare, care avea să vină, totuşi, cu 16 minute înainte de final, când Piţ a lobat spectaculos pentru Vasinc, care nu a greşit şi era 1-1.

Finalul a fost pe contre, oaspeţii fiind mai aproape de golul de trei puncte, dar portarul Iliescu a fost providenţial la şutul lui M. Iordache.

Caseta tehnică

Şoimii Lipova – ACS Şirineasa 1-1

Au marcat: Vasinc min. 74, respectiv Gruia min. 49.

Formaţii – Lipova: Iliescu – Mandache, Bercu, Pașcu, Tomuț (min. 46, Stoin), Piț (min. 85, Lăcustă), Bier, Copil (min. 83, Vasiu), Deta (min. 46, Filimon), Vasinc, Trabalka. Șirineasa: Mincă – D. Lazăr, Oițã, Ionițã, Anghelina, Zaina (min. 80, Mărgărit), O. Popescu (min. 90, Lăzărescu), M. Iordache, Gruia, Roman (min. 89, Barbuti), Cocină (min. 73, Vezan).

Arbitri: Dragoș Lunca – Robert Mereș (ambii din Cluj), Daniel Popa (Aiud). Obs. FRF: Sorin Ciotlăuș (Deva), Dorin Micșa (Timișoara).