Surclasate de campioană!

6Comentarii
ICIM Arad a rămas fără replică în returul sferturilor de finală ale Cupei României cu MCM Târgovişte, cedând la 31 de puncte diferenţă, primul sfert fiind 29-4!

Campioana MCM Târgovişte şi-a transformat adversara într-o echipă de pluton, asemenea celor de la Alba Iulia sau Sportului Studenţesc. 29–4 a fost scorul primului sfert, un scor pe care fetele lui Diamantakos nu–l vor uita prea curând. Cu vedetele Doron şi Thompson revenite în lot, dâmboviţencele au ajuns rapid la 40-12 (?!), în condiţiile în care antrenorii Aradului au folosit titularele, Mercea sau Ionescu neevoluând nicio secundă! Finalul a găsit combatantele la 31 de puncte diferenţă, scor 86-55, şi astfel după o altă umilinţă încasată la Arad (87-59 pentru MCM în tur) ICIM Arad părăseşte Cupa României, ratând un prim obiectiv intern.
Printre marcatoarele campioanei şi-au făcut loc şi cele trei ex-arădence: Anne Marie Pârău 12, Monika Broşovszky-Boriga 11 şi Alexandra Uiuiu 2, celelalte puncte fiind marcate de: Frohlich 10, Givens 4, Thompson 16, Masilionene 2, Toma 12, Alecu 2, şi Doron 15. Pentru ICIM au marcat: Prassa 7, Savic 5, Milovanovic 6, Stoenescu 7, Graham 14, Meszaros 13, Nagy 1 şi Orosz 2.
Arădencele au rămas la Târgovişte până vineri, când se vor deplasa spre Tg. Secuiesc, acolo unde sâmbătă (ora 18.00) are loc cel mai important meci al perioadei, în compania vicecampionei LMK Sf. Gheorghe. Un eventual insucces ar fi echivalent cu ratarea locului secund înainte de play-off, iar o victorie le asigură arădencelor în mare proporţie locul doi.