Suslak, înger şi demon la Cermei

De Daniel Scridon
Peste 600 spectatori au ţinut să asiste la primul joc de Liga 3 din istoria comunei. Unul cu final fericit, trupa lui Mircea Aslău debutând cu un succes de moral.

Adrian Suslak a fost înger şi demon pentru Lunca Teuz Cermei în disputa cu Mama Mia Becicherecu Mic. Mai întâi a pus mâna pe o minge în propria suprafaţă de pedeapsă, iar penalty-ul a fost transformat de Zoran Radu pentru 0-1 (min. 15). Cu un minut înainte de pauză, Nistor a restabilit egalitatea din centrarea perfectă a juniorului Petrache şi era 1-1 şi un strop de linişte în plus pentru alb-roşii.

Repriza secundă a fost una de luptă, fără prea mari ocazii de gol, oaspeţii lăsând impresia că se mulţumesc cu un punct. Totuşi, în min. 85, Suslak a urcat spectatorii pe garduri, cu o execuţie superbă dintr-o lovitură liberă de la 20 m şi gruparea prezidată de Petre Bulza a spart „gheaţa” la chiar debutul în eşalonul trei.

Vor intra în istoria comunei, următorii jucători care au bifat minute pentru LT Cermei: Rusu – Petrache, Calvin, Cotoc, Suslak – Coșa, Nistor (Gurban), Varga, Aldan – Diarra (Purece) – Bulza (Sălăjan).