Tenismenele au câștigat primul test european

De Dan Lazar
Cu un punct adus de arădeanca Daniela Dodean, echipa feminină a României a debutat cu dreptul la Campionatele Europene de tenis de masă de la Ekaterinburg (Rusia), 3-1 în fața Serbiei.

În primul meci, Szocs a dispus cu 3-0 de Gabriela Feher, în doar 18 minute, Serbia a egalat grație punctului adus de Andrea Todorovic, victorioasă în mod neașteptat în fața Elizei Samara cu 3-1, după 29 de minute, dar Daniela Dodean a readus tricolorele în avantaj printr-un succes în disputa cu Monika Molnar, scor 3-1 (11-7, 11-7, 5-11, 11-4), în 22 de minute. Ultimul punct a fost adus de Samara, care a dispus de Feher cu 3-2, după 33 de minute.
Mâine, româncele vor disputa două meciuri, cu Austria (08,00, ora României) și cu Franța (17,00). Primele două echipe din fiecare grupă se calificări în sferturi.

Taguri: , , ,