Trei atleți arădeni au urcat pe podium la „Naționale”

De Dan Lazar
Mădălina Florea și Nicolae Coman, ambii legitimați la CS UAV Arad, au cucerit medalii la „Naționalele” de atletism.

Mădălina Florea, atletă legitimată la CAM Sighișoara și CS UAV Arad, a cucerit două medalii de argint, sâmbătă, în finala Campionatului Național de atletism, găzduită de stadionul „Nicolae Dobrin” din Pitești. Proba de 5.000 m a fost câștigată de Roxana Bîrcă (CSA Steaua – timp 16:49.24), Florea încheind pe poziția secundă, cu timpul de 16:52.69. Aceleași două sportive s-au clasat pe primele locuri ale podiumului și în proba de 10.000 m, cu timpul de 35:20.01, respectiv 35:31,18. „Sunt cea mai fericită pentru cele două medalii, mai ales că acest an mi-a dat mari bătăi de cap cu accidentările”, afirmă Mădălina Monica Florea.

CS Universitatea Arad și-a mai adăugat o medalie la ediția din acest an a „Naționalelor”, Nicolae Coman, dublă legitimare cu CSA Steaua, cucerind titlul național la 1.500 de metri (timp 3:49.20), iar Noemi Szucs – de la același club condus de Ovidiu Șerban – s-a clasat pe locul 8 (2:17.55) în finala probei de 800 m.

Tot în cadrul reuniuni de la Pitești, Raul Rusu (CSM – CSU Arad) a ocupat poziția a cincea la aruncarea suliței, cu o performanță de 67.28 metri, iar Denis Both (CSM – CSU Arad) s-a clasat pe locul 7 (59.81 m) în aceeași probă.

Altfel, atletul născut în localitatea arădeană Bocsig, Andrei Gag – recent transferat de la CS Municipal Arad la CSM București – a câștigat, conform previziunilor, titlul național la aruncarea greutății (20.52 m).