Trei clasări pe podium la aruncări

De Dan Lazar
Reactualizat la:
Grand Prix-ul de aruncări organizat de Federația Română de Atletism la Poiana Brașov a adus trei medalii pentru reprezentanții Aradului.

Denis Both (dublă legitimare CSM – CSU Arad) a ocupat locul secund – din trei participanți – la aruncarea discului (2kg), cu 45 de metri, la mare distanță de primul clasat, Alexandru Firfirică (Steaua – CSU Suceava), 62,73 m. Tot la disc, dar la juniori II (1,5kg), Andrei Câmpan (CSM) s-a clasat pe primul loc – tot 3 participanți au fost la start -, cu 45,95 m.

În fine, în proba de aruncarea suliței, cu 7 concurenți, Raul Rusu (CSM – CSU Arad), a încheiat pe locul II, cea mai lungă încercare a sa măsurând 71,80 m.

La acest concurs de verificare au participat 38 de atleți, dintre care 11 la feminin și 27 la masculin, reprezentând 17 cluburi.