Trei clasări pe podiumul Sebiş Enduro Challenge

De Dan Lazar
1Comentariu
Prima etapă a noului sezon competiţional de motociclism s-a desfăşurat în judeţul nostru, Sebiş Enduro Challenge având trei arădeni pe podium.

Runda inaugurală din Campionat Naţional la enduro, organizată de Lion Racing Team Arad, s-a bucurat de un mare succes, pe grila de start fiind, conform FR de Motociclism, un număr de 175 de sportivi, atât români, cât şi de peste hotare. La clasa A, campionatul fiind Open, s-a impus bulgarul Kabakchiev Teodor, urmat de Andrei Botoacă (Ştiinţa Bucureşti) şi Emanuel Gyenes (Vectra Zărneşti). Maghiarul Nandor Tamas a câştigat clasa E1 din cadrul Campionatului Est-European (EEC), iar clasa E2 i-a revenit tot unui emisar al Ungariei, Hollo Bence. Teodor Kabakchiev din Bulgaria s-a impus atât în clasamentul Scratch al clasei A, cât şi în cadrul clasei E3 din EEC, pe locul doi sosind Gyenes, iar ultima poziţie a podiumului a fost ocupată de Botoacă. În topul pe naţiuni din cadrul Campionatului Est-European, România a ocupat prima poziţie, cu 113 puncte, urmată de Bulgaria (50 pct.) şi Turcia (8).
La juniori, Zsolt Varga, reprezentând Adventure Ride Bucureşti, a urcat pe prima poziţie a podiumului, Norbert Zsigovits (Ungaria) şi Joanan Nagel (Lion Racing Team Arad) ocupând locurile doi, respectiv trei.
În fine, clasa Quad Pro a avut parte de o luptă strânsă între Zoltan Burjan (Haita Deva) şi Răzvan Mocuţa (Lion Racing Team), pe locul trei, la mare distanţă, clasându-se un alt arădean, Sebastian Bodea, după un abandon în prima zi.

Taguri: , , ,