„Tunarul din Carpați” s-a oprit în sferturi la Izmir

De Dan Lazar
Cei 20 de ași reușiți pe parcursul celor două ore și 34 de minute de joc cu tunisianul Marsel Ilhan (265 ATP) nu au fost suficiente pentru o victorie, Marius Copil cedând disputa cu scorul de 4-6, 6-4, 6-7(5).

Arădeanul clasat pe locul 179 mondial s-a ales pentru sferturile challengerului de la Izmir (Turcia; premii 64.000 de euro) cu 17 puncte ATP și un cec în valoare de 1.850 de euro.
Copil va juca tot vineri în semifinalele probei de dublu, împreună cu elvețianul Marco Chiudinelli (finaliști săptămâna trecută la Istanbul), adversari fiind ucraineanul Manafov și grecul Tsitsipas.