Ultimul sosit a făcut diferenţa

De Daniel Scridon
Roly Nagy
Roly Nagy
Încet, dar sigur, „noua UTA” prinde cheag. Aflat încă în faza căutării unui prim 11 competitiv pentru Liga II, antrenorul Roly Nagy experimentează. S-a întâmplat şi în ultimul amical, câştigat, scor 1-0, cu Ripensia Timişoara.

Victoria a fost decisă de ultimul sosit în probe, mijlocaşul echipei FC Bihor, Alex Sorian, dintr-o lovitură liberă de la marginea careului de 16 m. Să mai spunem că Burlă şi Man au trimis mingea în bară, altfel scorul ar fi putut lua proporţii.

La fluierul arbitrului Dorinel Herțeg, UTA a prezentat două formule de echipă diferite: Miron – Polgar, Botiș, Gligor, Burlă – Strătilă, Tănase, Chindriș, Hlistei – Curtuiuș, Petre (repriza I); Miron – Polgar, Manea, Filaret, Vlad – Man, Sorian, Jorza, Prică – Radu, Rus (repriza II).

Până la plecarea în cantonamentul din Austria, UTA mai dispută un test de verificare, miercuri, cu Şoimii Pâncota.