Rui Pedro si Bjelanovic au adus victoria CFR-ului in derby-ul cu Universitatea Cluj

Reactualizat la:
Formaţia CFR Cluj a învins, sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 2-1, echipa Universitatea Cluj, într-un meci din etapa a XVII-a a Ligii I, ultima a turului, în care a reuşit să revină după ce a fost condusă cu 1-0. Golurile învingătorilor au fost marcate de Rui Pedro ’70 şi Bjelanovici ’80. Pentru Universitatea Cluj a înscris Viorel Dinu ’20 (penalti).

Minutul 93 final de meci

Minutul 93 Cartonaş galben Sasa Bjelanovic

Minutul 90 Trei minute suplimentare

Minutul 89 Cartonaş galben Adam Vass

Minutul 87 A treia schimbare la Universitatea Cluj, iese Octavian Drăghici, intră Ionuţ Năstăsie

Minutul 81 a doua modificare la Universitatea Cluj, a părăsit terenul Apostol Muzac, a intrat Roberto Iancu

Minutul 80 Gol CFR Cluj. A înscris  Sasa Bjelanovic

Minutul 74 Cartonaş roşu Plamen Krumov. Universitatea Cluj joacă în inferioritate numerică

Minutul 73 Prima modificare la Universitatea Cluj, Viorel Dinu a părăsit terenul, fiind înlocuit de Raul Ciupe

Minutul 70 Gol CFR Cluj – A înscris Rui Pedro

Minutul 69 a doua ocazie de gol a CFR-ului după bara lui Rafael Bastos

Minutul 66 ultima schimbare la CFR Cluj, a ieşit Pedro Celestino, a intrat Rui Pedro

Minutul 65 Matias Aguirregaray şutează peste poartă

Minutul 59 ocazie de gol CFR Cluj după ce Nicolas Godemeche a trimis mingea în bară după o lovitură de la 6 metri

Minutul 55 Nuno Diogo a părăsit terenul, a intrat Rafael Bastos

Minutul 52 Cartonaş galben Alex dos Santos

Minutul 47 Cartonaş galben Pedro Celestino

Minutul 46 A început repriza a doua. Cristian Panin a ieşit, în locul său evoluează Camora

Minutul 45 Final de primă repriză, CFR Cluj este condusă cu 1-0

Minutul 43 Nuno Diogo reia cu capul o centrare de a lui Diogo Valente iar mingea trece puţin pe lângă poartă

Minutul 38 Şut al lui Pedro Celestino de la 25 de metri, mingea este deviată şi trece pe lângă poartă

Minutul 30 Nicolas Godemeche reia din voleu, dar mingea trece peste poartă

Minutul 27 Ioan Hora primeşte o pasă bună, reia cu latul dar nimereşte plasa laterală

Minutul 22 cartonaş galben Apostol Muzac

Minutul 20 Gol Universitatea Cluj. A marcat din penalti Viorel Dinu

Minutul 19 cartonaş galben Nuno Diogo după un henţ în careu

Minutul 3: Ocazie de gol Universitatea Cluj: Octavian Drăghici scapă singur cu portarul însă şutul lui trece peste poartă.

Meciul a început cu o întârziere de 5 minute. Jucătorii Universităţii Cluj au protestat faţă de problemele de la club.

Echipele de start

FC Universitatea Cluj

Dragoş Balauru, Krumov Plamen, Erico da Silva, Paraskevas Cristhou (cpt), Eduard Nicola, Alex dos Santos, Muzac Apostol, Vasile Gheorghe, Cleiton de Melo, Viorel Dinu, Octavian Drăghici

Antrenor Marius Popescu

CFR 1907 Cluj

Eduard Stăncioiu, Aguirregaray Matias, Vasile Maftei, Pereira Diogo Nuno, Cristian Panin (cpt), Adam Vass, Nicolas Godemeche, Celestino Pedro, Ioan Hora, Sasa Bjelanovic, Diogo Valente

Antrenor Paulo Sergio

Arbitri Marcel Bârsan, Valentin Avram, Vasile Marinescu

E cel de-al 65-lea derby dintre cele două formaţii.

Pe cele două tabele ale arenei sportive au fost proiectate înainte de începutul meciului imagini cu istoria Universității Cluj, de la foştii fotbalişti până la fostul mitropolit al Clujului, Bartolomeu Anania. Pe măsură ce imaginile se derulau din boxe se auzea melodia “Sfârșitul nu-i aici”, a formației Pasărea Colibri.