UTA a făcut spectacol cu Pandurii

De Leo Sfara
UTA  a făcut spectacol cu Pandurii
Arădenii au câștigat cu 5-2, marcând și câteva euro-goluri. Ioniță și C. Rus au reușit câte o „dublă”.

Târgu Jiu. Pandurii a fost prea mică pentru un război așa de mare! UTA, chiar dacă nu a strălucit în primele 20 de minute, a mișcat tabela de două ori. Ioniță a început să-și dea drumul la joc de câteva etape, așa că Laszlo Balint a mai câștigat un jucător de valoare. Atacantul UTA-ei a făcut 2-0 în min. 13 și 16, aproape din nimic, însă suficient pentru ca gazdele să fie puse „cu botul pe labe”. Intersant e faptul că la al doilea gol, mingea a rupt plasa porții lui M. Cotolan!

Cum până la pauză s-a jucat exact ca și până la goluri, s-a intrat la cabine cu un avantaj confortabil pentru oaspeți. Totuși, a existat o excepție, dar tot UTA a fost aproape de gol, însă Miculescu – singur cu M. Cotolan – a tras în el, de la vreo 13 metri. Apoi, jucătorul arădean s-a accidentat și a fost schimbat.

La doar două minute după odihnă, gorjenii au dat impresia că pot reveni în joc, după ce Șeroni a fost depășit de o minge, P. Popescu a preluat și a lobat-o peste Iacob, ieșit în întâmpinare: 1-2. Însă, în min. 52, C. Rus a reușit un euro-gol, șut în vinclu, în cros, din colțul careului mare: 1-3. După patru minute, căpitanul UTA-ei a mai marcat o dată, spectaculor, cu capul, pe spate, din careul mic: 1-4. Festivalul de goluri a continuat, Pandurii reducând din handicap, prin Oiță, care a trimis mingea cu capul sub bară: 2-4. Concluzia partidei a scris-o Buhăcianu, în min. 69, el șutând spectaculos, la vinclu, de la 14-15 metri: 2-5!

Pandurii – UTA 2-5 (0-2)

Stadion „Pandurii II”, teren sintetic, timp excelent pentru fotbal, spectatori 300. Au marcat: P. Popescu – min. 47, Oiță – min. 67, respectiv Ioniță – min. 13 și 16, C. Rus – min. 52 și 56, Buhăcianu – min. 69.

Pandurii: M. Cotolan – Bratu, Chiș, Oiță, Vasilescu – Trancă (Ludovic), Lu (N. Cotolan), Nichifor, Kazuchi (Kim), Rasoveanu – P. Popescu. UTA: Iacob – An. Rus, Șeroni (Melinte), Fl. Ilie, Tomozei – Ursu, R. Moise, Isac, Miculescu (Oroian) – Ioniță (Buhăcianu) – C. Rus. Au arbitrat: M. Omuț – la centru, I. Corb (ambii din Satu Mare) și O. Timar (Marghita). Obs. FRF: C. Petropulos – Alba Iulia și T. Albon – Cluj.