UTA, doar remiză la despărțirea de fani

De Leo Sfara
Reactualizat la:
2Comentarii
Arădenii au avut ocazii mai multe, dar pe final puteau pierde în fața celor de la Daco Getica.

Arad. Azi, pe Motorul, pe un frig pătrunzător și în fața a foarte puțini spectatori, UTA nu a putut trece de Daco Getica. Asta, în ciuda faptului că elevii lui Ionuț Popa au dominat aproape toată repriza secndă, când au și ratat câteva ocazii bune de a înscrie. E adevărat, oaspeții puteau da lovitura pe final, când Georgescu a nimerit transversala.
Meciul a fost început mai bine de vizitatori, Buștea – în două rânduri – fiind aproape de gol, dar portarul Orlic și imprecizia la finalizare a făcut ca scorul să rămână alb. După câteva contre, a căzut și golul, în min. 31, la o nesincronizare a fundașilor arădeni, Călințaru a șutat plasat, de la marginea careului și era 0-1! UTA s-a trezit, dar Costin a ratat incredibil, luându-l la țintă pe portarul Balauru.
După odihnă, în min. 47, același Costin a reușit egalarea, cu un șut sec din careu, 1-1. Zece minute mai târziu, UTA a reclamat un penalty, la un duel pentru minge între Stahl și Balauru, dar arbitrul nu a acordat nimic, deși jucătorul arădean a fost busculat în careu. Cea mai mare ocazie a UTA-ei i-a aparținut lui Oprea, care a primit o minge la zece metri, dar și-a bătut joc de fază și a trimis slab, în brațele portarului advers. UTA a continuat să caute golul, oaspeții nu au mai reușit nimic, iar Stahl putea aduce bucurie în sufletele utiștilor, dar Balauru a fost la post. Pe final, însă, UTA a fost surprinsă pe două contraatacuri: prima dată, Motroc a fost la un pas dă trimită mingea în plasă, dar nu a fost atent și Orlic a reușit să prindă, pentru ca apoi, în prelungiri, Georgescu să scuture transversala. S-a terminat 1-1, iar pe UTA o așteaptă o ultimă etapă cu deplasare foarte lungă, în celălalt capăt al țării, sămbăta viitoare, pe terenul celor de la Farul Constanța.

UTA – Daco Getica 1-1 (0-1)
Stadion Motorul, timp friguros, teren sintetic, spectatori 200. Au marcat: Costin – min. 47, respectiv Călințaru – min. 31.
UTA: Orlic – Iuga (D. Dan), El Hasni, S. Benga, Copaci – Coulibaly, Oprea – Costin, Matei (Isac), Stahl (D. Popa) – C. Rus. Daco Getica: Balauru – V. Dima, Cotigă, Motroc, Georgescu – Acoltase, Carabela (Neacșu) – Teuţ (Stănescu), Călinţaru, Bustea – E. Nica (Fildeș). Au arbitrat: Cristian Codrea la centru, Radu Despa şi Cristian Nicolae Lucaci – asistenți (toţi din Baia Mare).

Taguri: , , ,