UTA, egal înainte de plecarea în Spania

De Leo Sfara
1Comentariu
Deşi au avut 2-0, elevii lui Laurenţiu Roşu nu au putut trece de LT Cermei. Adrian Petre a ratat un penalty! Arădenii pleacă azi în cantonament, la Oliva Nova.

Primul joc de verificare al celor de la UTA a însemnat o remiză, contra echipei de liga a III-a, Gloria Lunca Teuz Cermei. Ieri, pe terenul sintetic de la „Şega”, trupa antrenată de Laurenţiu Roşu a început mai bine şi – în min. 23 – a deschis scorul, după ce Burlă a executat perfect o lovitură liberă de la vreo 20 de metri. Imediat după pauză, Strătilă a făcut 2-0, cu un şut în cros, înşelător şi meciul părea jucat. Însă, elevii lui Mircea Aslău nu s-au lăsat aşa uşor şi au redus din handicap în min. 79, când Varga a trimis în plasă o minge respinsă de Mara, la o lovitură liberă a lui Suslak. Acesta a reuşit egalarea, două minute mai târziu, cu un şut frumos, din lovitură liberă: 2-2.
Adrian Petre putea face ca UTA să câştige, dar a ratat un penalty, în min. 84, aşa că „verificarea” s-a terminat cu o remiză.
UTA i-a avut în teren pe următorii: Miron (Barna) – David, Manea, Wild, Burlă – Costin, Polgar, Jorza, Andor – Curtuiuș, Nedelcu – prima repriză; Barna (Mara) – Muntean, Wild, Copaci, Filaret – Strătilă, Chindriș, Tarcea, Vlad – Petre, Stahl – repriza a II-a. Adili, Tănase și Copil, toți cu probleme de ordin medical, au rămas pe margine, iar Gligor a fost menajat.
Azi, echipa antrenată de Laurenţiu Roşu va pleca, pentru două săptămâni, în cantonament la Oliva Nova (Spania).

Taguri: , , ,