UTA, fără vlagă şi orizont

36Comentarii
Trupa lui Marin Barbu a evoluat slab, în faţa Gloriei Bistriţa, care s-a impus cu scorul de 1-0.  UTA - Gloria Bistrita 0-1 II UTA - Gloria Bistrita 0-1 III UTA - Gloria Bistrita 0-1 IV UTA - Gloria Bistrita 0-1 V VIDEO

Aproximativ 4000 de suporteri au fost de faţă, duminica, la debutul „Bătrânei Doamne” în noul sezon. Au venit cu speranţe la stadion, dar au plecat nervosi, vociferând şi înjurând.

Favoriţii lor i-au dezamăgit, nu au arătat mai nimic în faţa unei echipe, Gloria Bistriţa, care a stat „la cutie” tot meciul şi a profitat o dată, când fundaşii arădeni au gafat ca nişte începători.

Partida a avut tiparele pe care le aşteptam. UTA a încercat să găsească breşe în dispozitivul de apărare advers, dar fără să rişte prea mult. Dar, cum linia de mijloc a fost ca şi inexistentă, iar Bălţoi izolat – tot timpul – între trei fundaşi, arădenii nu au izbutit să pună în pericol poarta lui Tătătuşanu decât sporadic.

Practic, singura ocazie cu adevărat periculoasă a venit de-abia în minutul 38, când Bălţoi a scăpat din marcaj, a şutat fulgerător, dar Tătăruşanu a parat uluitor o minge care mergea sub bară. A mai încercat şi Simao ceva, un cap slab, din faţa careului mic, pradă uşoară pentru goal-keeperul advers. Gloria Bistriţa nici nu a existat în careul lui Tudor, timp de 45 de minute.

După odihnă, aveam speranţe că UTA va forţa înscrierea golului. A început mai bine decât în prima parte, dar s-a stins repede, căci nu se găseau soluţii, jucătorii păreau fără vlagă şi atacau fără orizont, cu mingi aruncate pe vârfuri, fără nici o şansă de izbândă, mai ales că al doilea atacant, M. Ilie nu a jucat nimic în acest meci.

Hidişan şi-a încercat norocul, de la 50 de metri, dar s-a ales doar cu câteva reproşuri. Era clar că meciul se îndreaptă spre un 0-0 ce părea, oarecum, echitabil.

A venit, însă, minutul 65, când Bălan s-a jucat cu o minge în marginea terenului, a alunecat, Dobre a preluat balonul, a centrat, Bumbac s-a făcut şi el de râs, iar Coroian a îndeplinit o simplă formalitate, din faţa careului mic: 0-1.

Din acest moment a început goana după gol, după egalare. Hidişan a ripostat, imediat, cu un şut puternic, de la 25 de metri, dar Tătăruşanu a fost, din nou, erou. Chiţa şi-a încercat şi el norocul, dar portarul oaspeţilor era imbatabil.

Cu fiecare minut care se scurgea, insa, „Bătrâna Doamnă” era tot mai lipsită de luciditate, nu avea spor la centrul terenul şi fiecare încercare de atac părea sortită eşecului.

De fapt, meciul nu a mai avut ocazii notabile şi s-a terminat 0-1, în corul de fluierături al suporterilor, care îl admonestau pe Marin Barbu, unii înjurându-l, alţii făcându-l beţiv, iar o altă categorie a fost cea care i-a cerut demisia.

UTA – Gloria Bistriţa 0-1 (0-0)

Stadion UTA, teren bun, timp frumos, spectatori 4000. A marcat: Coroian – min. 65.

UTA: Tudor – Bălan, Chiţa, Bumbac, Vasiljevic – Mihuţ (min. 72 – Oliveira), Mărginean (min. 75 – Varga), Hidişan, Simao – Bălţoi, M. Ilie (min. 67 – Hora).

Gloria: Tătăruşanu – D. Matei, Frăsinescu, Achim, Ganea – Dobre, Dumitra (min. 46 – Toma), Ragipovic, Arhire – Coroian (min. 90 – Nalaţi) – Negrean (min. 64 – Tilincă).

Au arbitrat: A. Tudor (Bucureşti) – la centru, M. Nagy (Cluj) şi Fl. Potora (Turda) – asistenţi. Cartonaşe galbene: Vasiljevic, Mărginean, respectiv Achim, Tilincă.