UTA încheie anul cu remiza de la Iaşi!

21Comentarii
ARAD – UTA se întoarce cu un punct din lunga şi dificila deplasare de la Iaşi. Plecaţi cu trenul spre cel mai mare oraş al Moldovei, arădenii au avut de înfruntat acolo nu numai echipa gazdă ci şi frigul, ceaţa şi terenul foarte tare.

Cu toate acestea, elevii lui Roland Nagy au început foarte bine, dar Voiculeţ a n nimerit bara cu un şut din interiorul careului ieşean. Apoi, pe fondul unui joc echilibrat, tot Voiculeţ iese în evidenţă, el marcând de data aceasta, în minutul 26, după o pasă a lui Ţucudean. Era 1-0 pentru arădeni şi acelaşi Voiculeţ a fost cel care făcea de toate pe teren. La două minute de la gol, atacantul Bătrânei Doamne i-a ridiculizat pe Panc şi pe Baiano, dar Farcaş a intervenit salvator, iar în minutul 35, Voiculeţ a marcat încă o dată, dar golul a fost anulat pentru fault în atac.

Repriza a doua a fost mult mai spectaculoasă. Echipa din Iaşi a fosrţat egalarea şi, mai mult decât atât, a reuşit chiar să întoarcă scorul în doar trei minute. Gado a egalat în minutul 65 cu o reluare din careu, iar fostul vârf al Argeşului, Kamara, a marcat în minutul 67 pentru 2-1!

Staful tehnic al echipei UTA trebuia să răspundă celor câteva minute de amnezie şi Nagy l-a înlocuit pe Chindriş cu atacantul minune din ultimele etape, Capătă. UTA juca cu trei atacanţi, iar rezultatul s-a văzut în minutul 77, când Ţucudean a fructificat o centrare a lui Voiculeţ.

Ultima mare ocazie a partidei avea să o rateze Tene – cel care l-a înlocuit pe fostul jucător al UTA, Drida – dar jucătorul ieşean a trimis alături din trei metri!

UTA încheie anul cu această remiză şi ocupă un loc, putem spune onorabil, după prima jumătate a campionatului.

ACS MU Poli Iaşi – UTA Arad 2-2 (0-1)

Gado 65, Kamara 67 / Voiculeţ 26, Ţucudean 77

ACS MU Poli Iaşi: Farcaş – Cohn,Panait, Panc, Siminic – Gado, Drida (61 Tene), Baiano, Creţu – Pălimaru (46 Herghelegiu), Kamara.
Antrenor: Adrian Falub

UTA: Smaranda – Calvin, Pocuca, Tînc, Neagu – Fl. Gâlcă (68 Wesley), Al. Ignea, Chindriş (73 Capătă), Purece (79 Diarra) – Ţucudean, Voiculeţ.

Antrenor: Roland Nagy

Arbitri: Mihai Ene (Bucureşti) – Iulian Szekely (Cluj-Napoca) şi Ferencz Tunyogi (Zalău)