UTA – Luceafărul Oradea 0 – 3, final

De Leo Sfara
Reactualizat la:
10Comentarii
După frumoasa victorie cu ACS Poli Timișoara, UTA revine, azi, de la ora 11, în fața propriilor suporteri. De această dată, elevii lui Ionuț Popa dau piept cu Luceafărul Oradea, o echipă care se bate pentru salvarea de la retrogradare. Se anunță, așadar, un meci interesant, mai ales că la UTA lipsesc câteva piese grele.

Formații oficiale: UTA: Bodea – R. Iuga, El Hasni, Șeroni, Ciucur – Hrezdac, Neagu – Costin, Miculescu, Kanda – C. Rus. Rezerve: Zamfir – Ivan, Stahl, Isac, Vulturar, C. Matei, D. Popa. Luceafărul: Moga – Ciul, Oros, Băican, Yabre – Lu, Prejmerean, Paraschiv, Dulca – Beby, Pop. Rezerve: Rus – Preoteasa, Peter, Ludușan, Mitrică, Wanya, Moihedja.

Min. 1: A început meciul din Aradul Nou, sunt puțini oameni în tribune. UTA joacă în roșu, Luceafărul, în albastru.

Min. 3: Bebey a avut un prim șut pe poartă, dar slab și Bodea a prins.

Min. 9: Miculescu i-a făcut o minge lui Kanda, dar acesta a șutat în blocaj, de la 7 metri!

Min. 11: Dulca a scăpat singur cu Bodea, l-a driblat, apoi s-a încurcat în minge, ratând o mare ocazie de gol.

Min. 14: C. Rus s-a trezit cu o minge în care, singur cu Moga, a trimis pe lângă acesta, dar și pe lângă poartă. Ce ocazie…

Min. 16: Cei aproape 500 de spectatori nu beneficiază de o vreme prea prietenoasă, e destul de rece, bate vântul, iar din când în când mai și picură.
Min. 17: O neînțelegere între Bodea și El Hasni era să o coste pe UTA, dar Dulca nu a fost destul de vigilent și a ratat intercepția

Min. 22: Gol Luceafărul! Dulca a centrat de pe stânga, înalt, apărătorii arădeni au părut adormiți, iar V. Pop a șutat puternic, Bodea rămânând spectator: 0-1!

Min. 32: UTA nu reușește să revină în joc, Luceafărul stând bine în teren. Nu au mai existat ocazii la cele două porți.

Min. 36: Kanda a tras peste poarta din lovitura libera de la 18 metri.

Min. 37: Penalty pentru Luceafărul, după ce Șeroni l-a împins în careu pe Bebey.

Min. 38: Gol Luceafărul! V. Pop a executat perfect lovitura de pedeapsă și e 0-2!

Min. 45: Dulca a scăpat spre poarta UTA-ei,î dar s-a încurcat din nou în minge.

Min. 45: E pauză în Aradul Nou, nu s-a lăsat decât două secunde peste timpul regulamentar de joc.

Min. 46: A început repriza secundă pe Motorul, la UTA efectuându-se două schimbări: au intrat Stahl și D. Popa, la cabine rămânând Hredac și Costin.

Min. 52: Prima ocazie a reprizei: Kanda a centrat din corner, iar Șeroni a trimis cu capul puțin peste

Min. 58: Stahl s-a accidentat după 13 minute de la intrarea în teren, în locul său intrând Ivan

Min. 60: Meciul este fragmentat, jucătorii lui Ionuț Popa nereușind să pună în pericol poarta lui Moga.

Min. 62: Kanda a șutat de la 23 de metri, Moga a respins de sub bară.

Min. 68: Două ocazii pentru oaspeți, în aceeași fază, dar Paraschiv și Bebey au tras în blocaj

Min. 70: Schimbare la oaspeți, în locul lui Bebey intrând Ludușan

Min. 71: Salvarea a intrat pe teren, R. Iuga fiind accidentat

Min. 72: R. Iuga este introdus pe targă în Ambulanță, iar această pleacă, probabil, spre spital

Min. 77: Schimbare la Luceafărul, în locul lui Dulca intră Mitrică

Min. 79: Salvarea a revenit la stadion, R. Iuga mergând pe picioarele sale la vestiar

Min. 78: În 10 oameni, Ionuț Popa l-a trimis pe Șeroni atacant, dar mingile nu ajung la el

Min. 82: Kanda a șutat din lovitură liberă de la 25 de metri mult peste

Min. 82: La Luceafărul a ieșit Ciul și a intrat Preoteasa

Min. 83: Pe o contră, mingea a ajuns la Ludușan, dar acesta a tras peste, de la 8 metri

Min. 84: UTA rămâne în 10 oameni, deoarece toate schimbările au fost efectuate!

Min. 85: Meciul e fragmentat, jucătorii sunt nervoși, e greu de crezut că se mai poate întâmpla ceva până la final. Nu se joacă nimic!

Min. 89: Mingea a ajuns până la urmă la Șeroni, dar șutul său, de la 10 metri, a trecut pe lângă poartă

Min. 90: De la margine se arată 5 minute de prelungire

Min. 90+1: Neagu îl împinge în careu pe Paraschiv și se acordă penalty

Min. 90+2: Gol Luceafărul! Același Paraschiv a executat lovitura de pedeapsă, Bodea a respins în față, iar jucătorul oaspeților a împins mingea în plasă: 0-3

Min. 90+5: Final de meci, UTA pierde categoric în fața Luceafărului, după un joc modest al elevilor lui Ionuț Popa.

___________________________________

Vom transmite, pentru dumneavoastră, acest meci în format live-text, pe siteul nostru, www.aradon.ro

Comisia Centrală de Arbitri l-a delegat să împartă dreptatea pe Cristian Codrea (Baia Mare), el urmând să fie ajutat de asistenții Bogdan Dragoș (Făgăraș) și Răzvan Soponar (Baia Mare). Rezervă: Claudiu Gaitin – Timișoara. Observatori FRF: Viorel Lolea – Reșița și Dan Jiga – Bistrița.