UTA nu și-a revenit și a pierdut la Afumați!

De Leo Sfara
13Comentarii
Schimbarea antrenorului nu a dus la nimic bun! Falub nu a reușit să-și capaciteze elevii, care au făcut un joc slab la Afumați și au pierdut 2-0!

Afumați. Se credea că Adrian Falub va resuscita UTA, dar nu a fost deloc așa. La Afumați, arădenii au făcut un meci slab, au evoluat fără vlagă și au pierdut fără drept de apel.

În prima repriză, doar Stahl a pus în pericol poarta adversă, însă șutul său din apropiere a fost prins, în doi timpi, de portarul Marinescu. Mult prea puțin pentru o echipă cu pretenții. În schimb, gazdele puteau marca de două ori, pe final de repriză. Prima dată, în min. 44, atunci când Avram a scăpat spre poartă, iar Grahovac a ieșit în afara careului și a făcut fault, pentru care a și văzut cartonașul galben, pentru ca mai apoi, la 60 de secunde distanță, același Avram a șutat la rădăcina barei, dar Grahovac a fost providențial. Între aceste două faze, portarul UTA-ei a prins o minge cu care a ieșit în afara careului, iar cei de la CS Afumați au cerut cu insistență al doilea cartonaș galben și implicit eliminarea.

După pauză, în min. 49, Ciucă a deviat o minge din careul mic, însă prea încet și Marinescu a prins. Scorul s-a deschis în min. 52, când Dedu a trimis mingea printre greoii apărători centrali Scutaru și Ciucă, Șt. Vasile a preluat și l-a executat pe Grahovac, cu un șut de la 16 metri: 1-0. În min. 65, Ciucă a faultat în postură de ultim apărător și a fost eliminat, moment în care UTA-ei îi era și mai greu să revină în joc. Cinci minute mai târziu, Perju putea face 2-0, dar – scăpat singur singurel cu Grahovac – a șutat în acesta, de la opt metri. În min. 75, Șt. Vasile a șutat senzațional, la vinclu, din lovitură liberă, dar Grahovac a avut o paradă de zile mari, pentru ca în al treilea minut de prelungiri să se stabilească scorul final, 2-0. Atunci, Onea a încercat să tragă de timp, ținând o minge în colțul terenului, doi jucători arădeni l-au atacat, însă fotbalistul celor din Afumați a trecut printre ei, a centrat perfect până la Nicolae, care l-a driblat și pe Grahovac, înainte să introducă balonul în plasă.

Afumaţi: Marinescu – Onea, Robicek, Rz. Patriche, Perju – Vas. Olariu, Mug. Dedu (Nicolae) – Rz. Avram (Burlacu), Vl. Tudorache, Şt. Vasile – Vlada (Zaharia). UTA: Grahovac – Adili, Scutaru, Ciucă, Burlă – Păcurar, I. Tănase, Cârstocea (Asani) – Buleică (Toma), Curtuiuş (cpt.), Stahl (Manea). Au arbitrat: Robert Avram – la centru; Ionel Valentin Dumitru şi Gheorghiţă Bălan (toți din Piteşti) – asistenți.