UTA, remiză pe terenul lui Turris

De Leo Sfara
2Comentarii
Arădenii au condus cu 1-0, prin golul lui C. Rus, apoi A. Rus a fost eliminat, iar gazdele au reușit să egaleze!

Turnu Măgurele. UTA a abordat cu curaj meciul din această seară, contra lui Turris, pe terenul echipei teleormănene. Chiar dacă prima ocazie a aparținut gazdelor, prin Ciobanu, care a tras din unghi, dar Iacob a respins (min. 13), arădenii au ratat apoi monumental. În ambele situații, același jucător. Astfel, în min. 18, Buhăcianu și-a făcut cu călcâiul o minge în careul mic, dereglând apărarea adversă, dar a șutat în portarul I. Rus. La patru minute distanță, Ioniță i-a pasat pe culoar aceluiaș Buhăcianu, care a rămas față în față cu I. Rus, dar a tras, din nou, în acesta.

După cele două ocazii irosite, UTA a slăbit ritmul, permițând gazdelor să domine până la pauză, însă fără ocazii importante la buturile arădene.

După odihnă, arădenii nu au mai iertat. Era minutul 54, când A. Rus a centrat lung, de pe dreapta, portarul I. Rus a ieșit prost, pe sub minge, iar C. Rus, cu capul, a îndeplinit o simplă formalitate, din careul mic înscriind în poarta goală: 0-1!

Și a venit minutul 65, atunci când A. Rus l-a faultat dur pe Radu, la vreo 25 de metri de poartă, absolut inutil, iar arbitrul Marian Barbu i-a arătat cartonașul roșu, eliminându-l de pe teren. Iar asta a costat-o pe UTA, căci în min. 78, a venit egalarea. Juncănaru a pătruns pe dreapta, a centrat în careul mic, iar de acolo, Negruț, liber, a ajuns mai repede ca Iacob la minge și a marcat: 1-1!

UTA a fost apoi dominată, dar – totuși – în al doilea minut de prelungiri, Hrezdac a primit o pasă în careu, dar a tras în blocaj și meciul s-a terminat la egalitate.

Turris – UTA 1-1 (0-0)

Stadion „Municipal”, teren bun, timp exelent pentru fotbal, spectatori 1500. Au marcat: Negruț – min. 78, respectiv C. Rus – min. 54.

Turris: I. Rus – Buleică (Juncănaru), Ispas, Pârvulescu, Mitrea – Savin, Ciobanu (Bud), Haită, S. Pană – Negruț, Ad. Voicu (Radu). UTA: Iacob – A. Rus, Melinte, Fl. Ilie, Tomozei – Oroian (Hrezdac), Lorenzi, R. Moise, Buhăcianu – Ioniță (Ursu) – C. Rus (Șeroni). Au arbitrat: M. Barbu (Făgăraș) – la centru, S. Slabu (Brașov) și V. Bârlădeanu (București) – asistenți. Obs. FRF: F. Barbu – Giurgiu și A. Ioniță – București.