UTA, trei puncte mari la Mioveni

De Leo Sfara
20Comentarii
Arădenii au câștigat meciul din această seară, după ce au evoluat două treimi din meci în superioritate numerică. Gligor și Ad. Petre au marcat.

Mioveni. UTA a reușit să câștige un meci ce se anunța extrem de complicat în fața celor de la CS Mioveni. Elevii lui Laurențiu Roșu au dat gol la prima ocazie: era minutul 4, când Copil a centrat din lovitură liberă, iar Gligor, cu capul, a trimis o boltă perfectă și era 0-1!
După gol, gazdele au ripostat, Staicu având o ocazie imensă, după ce a scăpat printre fundașii centrali arădeni, dar față în față cu Miron a tras alături (min. 14). Zece minute mai târziu, David a degajat greșit, până la Staicu, dar atacantul echipei din Mioveni a tras pe lângă poartă. Și a venit minutul 29: atunci, Gugu l-a lovit fără minge pe Ad. Petre și a fost eliminat. Din acest, UTA nu a mai avut mari probleme, iar în min. 44 putea marca din nou, dar Croitoru a scos miraculos șutul lui Vîlceanu.
Partea secundă a fost începută mai bine de CS Mioveni, gazdele putând egala la șutul lui Neagoe, însă Miron a scos de lângă bară (min. 47). La cealaltă poartă, Vîlceanu a furat o minge disputată de Strătilă și Tomozei, a scăpat singur cu Croitoru, dar a tras, incredibil, alături (min. 54). Gazdele au trimis mingea în poartă, în min. 57, prin Ayza, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid, deși reluările tv au arătat că fotbalistul gazdelor era în poziție regulamentară. UTA a încheiat meciul în min. 60, atunci când nou-intratul Tănase a centrat perfect pe capul lui Ad. Petre, iar golgheterul ligii secunde a scuturat plasa porții lui Croitoru: 0-2.
Finalul partidei a fost la discreția elevilor lui Laurențiu Roșu, care au făcut un joc excelent de posesie, deși ocaziile mari au lipsit. Tehnicianul arădenilor a făcut trei schimbări cu cap, fiind scoși de pe teren toți jucătorii care aveau cartonaș galben. De notat debutul absolut în echipa arădeană a lui Mevlan Adili.

CS Mioveni – UTA 0-2 (0-1)
Stadion Orășenesc, teren bun, timp ploios, spectatori 1000. Au marcat: Gligor – min. 4. Ad. Petre – min. 60.
CS Mioveni: Croitoru – Tirică, Gugu, I. Stoica, Tomozei (Biceanu) – Boboc, Neagoe – Rădescu, Năstăsie (Vișa), Ayza – Staicu (Nilă). UTA: Miron – David (Adili), Manea, Gligor, Filaret – Strătilă (Andor), Chindriș, Jorza (Tănase), Copil – Vîlceanu – Ad. Petre. Au arbitrat: R. Dumitru (Brașov) – Fl. Vișan (Galați) și D. Vlase (Slobozia Conachi). Obs. FRF: S.Crângașu (Ploiești), C. Anton (Suceava).

Taguri: , , , , ,