UTA vine cu un punct de la Balotești!

De Leo Sfara
Reactualizat la:
7Comentarii
Gazdele au marcat dintr-un penalty contestat de arădeni. Aceștia au revenit de două ori pe tabelă, prin golurile lui Roșca și Hlistei!

Prima veste proastă primită de UTA înainte de startul partidei de la Balotești a venit de la Curtuiuș, care a simțit dureri la piciorul drept (încă de ieri) iar când s-a ajuns la stadion a făcut câteva exerciții de încălzire după care a părăsit terenul, anunțând că nu poate evolua.
Apoi, în minutul 20, arbitrul Costin a dictat penalty pentru gazde, după ce Cl. Herea a căzut de lângă Polgar, care a bâlbâit o minge în propriul careu și apoi l-a incomodat pe adversar. Arădenii au protestat vehement, dar “centralul” a rămas pe poziție, același Cl. Herea executând și transformând lovitura de pedeapsă, cu toată opoziția lui Bodea: 1-0!
După gol, terenul tot mai greu (îmbibat cu apă, bălțile fiind acoperite cu nisip, înainte de joc!!!) nu a lăsat ca cele două echipe să se exprime, așa că nu au mai existat faze de poartă și s-a intrat la cabine cu avantaj minim pentru amfitrioni. De fapt, a fost meci slab toată repriza.
Partea secundă a început cu o foarfecă de efect a lui Cl. Herea, din careu, dar mingea a trecut peste poartă. Însă, în min. 57 a venit egalarea. Atunci, Buia a centrat în careu, din lovitură liberă de la vreo 35 de metri, iar Roșca a apărut la finalizare și a trimis cu capul în plasă: 1-1.
Doar șapte minute a durat bucuria arădeană, deoarece frații Herea au conlucrat la o fază simplă, care l-a pus pe Ovidiu în postura de singur cu Bodea, scorul devenind 2-1! Imediat după gol, Ion putea să majoreze avantajul, dar a trimis peste poartă, din poziție ideală. UTA a revenit în joc și – la prima acțiune după ce a intrat pe teren – A. Iuga a centrat perfect în careu, iar Hlistei, de la vreo șapte-opt metri l-a învins pe Eșanu, cu o lovitură de cap: 2-2!
Pe final, gazdele au dominat, au și avut o ocazie de a marca, prin nou-intratul Paraschiv, dar Bodea a reușit să-l blocheze. Așa s-a și terminat meciul de la Balotești, UTA venind acasă cu un punct. E mult, e puțin, vom vedea la finalul campionatului, când se va trage linie.

CS Balotești – UTA 2-2 (1-0)

Balotești. Stadion Comunal, teren sub orice critică, timp rece, spectatori 150. Au marcat: Cl. Herea – penalty, min. 20, O. Herea – min. 64, respectiv Roșca – min. 57, Hlistei – min. 82.
CS Baloteşti: Eşanu – Dedu, Marciuc, Flămânzeanu, Filip, Ion (Bolozan), Cl. Herea, O. Herea, Mihai, Neagu (Andrei), Novac (Paraschiv). UTA: Bodea – R. Iuga, Manea, Roşca, Polgar – Stahl (Prună), Tănase (A. Iuga), Jorza, Petra, Hlistei – D. Buia (Toma). Au arbitrat: Fl. Costin (Chirnogi) – la centru, C. Voicu (Focşani) şi T. Apostu (Bacău) – asistenți. Observatori FRF: V. Bratu – Slobozia și D. Dincă – Călărași.