Victoria care ne tine in Europa

8Comentarii
Victoria care ne ţine în Europa
ARAD – Doar 800 de iubitori ai sportului au venit în acestă seară la întâlnirea cu cupele europene. Chiar dacă fetele de la B.C. ICIM Arad sunt în grafic, foarte aproape de a scrie istorie, arădenii nu se prea înghesuie la meciurile din „Polivalentă”.  VIDEO

Chiar şi fără atmosfera din urmă cu şapte ani, elevele pregătite de Adi Budurean şi Dan Moraru şi-au atins unul dintre cele două obiective ale jocului cu Apollon Ptolemaida: victoria. Că aceasta nu a fost realizată la o diferenţă de peste 9 puncte, reprezintă un semi-eşec, mai ales că Sheana Moore et company au fost atât de aproape de … fericire.

Prima repriză a fost o copie la indigo a meciului de la Vrsec. ICIM-ul a început în forţă, 11-2 (min 4), şi 18-13 (min. 10), dar a avut un sfert secund „de coşmar”, oferindu-le şansa grecoaicelor de a intra în avantaj la cabine, 33-31. Muştruluite serios la cabine, arădencele au revenit mult mai decise, Zoric, Moore şi Radenkovici punând 9 puncte între noi şi adversare, 50-41 (min. 27).

Înaintea ultimului sfert, ICIM-ul păstra un avans de şapte puncte (52-45), dar unele greşeli nepermise în atac, le dau prilejul grecoaicelor să reducă din diferenţă, 61-58 (min. 38). O „triplă” a lui Moore ne face să visăm frumos, dar o altă americancă, Murphy ne „îngroapă” cu o aruncare de trei puncte norocoasă.

Mai mult, în ultimele secunde, Gladden – deziluzia meciului – iroseşte două libere, iar aruncarea din ultima secundă a lui Murphy ne face să ne stea inima în loc. Mingea nu intră în coş şi ICIM-ul obţine al doilea succes, scor 64-61, din actuala ediţie a FIBA Europe.

B.C. ICIM Arad – Apollon Ptolemaida 64-61 (31-33)

Pe sferturi: 18-13, 13-20, 21-12, 12-16

Marcatoare – ICIM: Moore 16 (2), Kovacik 13, Zoric 11, Pavel 9, Radenkovici 9, Gladden 6. Apollon: Murphy 22 (2), Davis 16, Kyrkopoulou 9 (1), Karadima 6, Bataoula 4, Spanidou 2, Papadimitriou 2.