Victorie într-un derby trist

5Comentarii
UTA a câştigat duelul cu eterna rivală, ASU Poli, în memoria celor doi suporteri morţi în accidentul de joi seara.

TIMIŞOARA. Atmosferă apăsătoare, tristă, sâmbătă, în Derby-ul Vestului, atât de aşteptatul duel ASU Poli Timişoara – AFC UTA. Solidari cu durerea celor din galeria „Bătrânei Doamne”, care au pierdut, joi seară, într-un tragic accident doi dintre suporteri, fanii timişoreni ne-au oferit o lecţie de umanitate. Pentru că „fotbalul ne leagă pe toţi”, susţinătorii echipei de pe Bega au fost solidari cu durerea rivalilor de pe Mureş, în multe momente sportul rege, rezultatul, trecând pe locul doi.

UTA a deschis scorul în min. 15, când Norbert Janos e lansat pe dreapta, pătrunde în careu până la 15 metri şi înscrie cu stângul pe lângă Murariu. După o şansă de egalare a ex-arădeanului Bilia, în min. 40, roş-albii îşi majorează avantajul. Contraatac purtat de C. Rus, centrare la bara a doua, iar Janos reuşeşte „dubla” şi 0-2, la pauză. În finalul reprizei, Vădrariu şi Costin trec pe lângă golul care atr fi putut închide conturile, dar nu a fost să fie.

La jumătatea actului secund, în min. 68, Bozian pasează pe culoar pentru pătrunderea în careu a lui Velici, care e agăţat cu mâinile de Orlic şi arbitrul dictează penalty. Același Bozian transformă penalty-ul și timişorenii reintră în meci. Scorul final este stabilit în minutul 88: Orlic iese şi boxează o minge trimisă la 10 metri în careu, iar Cubleşan porneşte pe contraatac şi centrează perfect pentru Ciprian Rus şi atacantul utist înscrie cu latul din 7 metri, 1-3, rezultat final.

ASU Poli Timişoara – AFC UTA 1-3 (0-2)

Au marcat: Bozian min. 67 (penalty), respectiv, Janos min. 15 şi min. 40, C. Rus min. 88.

Formaţii – ASU Poli: Murariu – Bilia (min. 80, Lazea), Mera, Scutaru (min. 38, Nicolescu), Cherecheş – A. Ignea, Vidrăşan, Poparadu (min. 85, Plămadă) – Bozian, Velici, Bedea. UTA: Orlic – Costin, Manea, Benga, Copaci (min. 69, Cubleşan) – Enescu, Coulibaly – Janos (min. 75, Pop), Petra (min. 72, Oprea), Vădrariu – Rus.

Arbitri: Mihai Amorăriței (Cîmpina) – Doru Lucaciu (Cluj), Marius Bălan (Dej). Obs. FRF: Dan Monea (Aiud) şi Cristian Petrean (Hunedoara).

„Fotbalul ne leagă pe toţi”: Victorie pentru UTA