Sâmbătă, începând cu ora 11,00, sala de la etajul 11 a Hotelului „Continental Astoria” a găzduit lucrările Plenarei Extraordinare a PRM Arad. În prezenţa reprezentantului centrului, senatorul Valentin Dinescu, 258 de reprezentanţi ai organizaţiilor din judeţ au dezbătut o serie de măsuri organizatorice, au ascultat rapoartele responsabililor de zonă şi pe cel financiar pe anul 2006 şi au votat amânarea Plenarei ordinare pentru luna februarie a anului următor. Principalul punct l-a constituit pregătirea deplasării delegaţiei arădene la lucrările Consiliului Naţional din data de 17 decembrie. PRM Arad va avea încă patru candidaţi la un loc în Consiliul Naţional, numărul total crescând astfel la nouă.
Senatorul Aurel Ardelean, preşedintele organizaţiei judeţene, a prezentat o informare privind acţiunile desfăşurate cu prilejul zilei de 1 Decembrie şi a punctat principalele etape ale înfăptuirii actului Marii Uniri. Legat de cele întâmplate la Parlament la şedinţa solemnă, Aurel Ardelean a declarat că PRM condamnă acţiunile provocatoare ale UDMR, care s-au înmulţit în ultimul timp.
Jaf la scară naţională
La conferinţa de presă de după Plenară, senatorul arădean a declarat că nu va vota bugetul, pentru că acesta nu face decât să consfinţească „jaful la scară naţională”. De asemenea, a deplâns faptul că pentru sprijinirea românilor de pretutindeni suma alocată este doar jumătate din cea pe 2006.
O altă problemă atinsă a fost scumpirea gazelor şi a energiei electrice, care va antrena o serie de scumpiri la toate produsele.
Senatorul Valentin Dinescu a catalogat afacerea Petrom ca pe o gaură imensă a economiei româneşti, privatizarea acesteia fiind o megaescrocherie pentru care se caută ţapi ispăşitori, adevăraţii vinovaţi nefiind atinşi de justiţie.
S.T.
Trimite articolul
XNu poti sa aloci fonduri mai multe pentru o anumita destinatie, fara sa indici de la ce alta destinatie le iei. Altfel, se ajunge la un dezechilibru financiar – economic. Ca atare, promisiunile de fonduri suplimentare pentru unii sau altii, pentru a castiga voturi, este mincinoasa. Concluzie – PRM = adunatura de fanfaroni mincinosi si populisti. Votati PRM si o sa curga lapte si miere (nota – numai in buzunarele mai marilor din aceasta organizatie cu iz fascist). Paa….
Banii nerambursabili dati Republicii Moldova (tara independenta si suverana, care nu doreste Anschluss-ul cu Romania!) s-au dovedit bani dati pe fereastra. Romania a avut numai si numai de pierdut. Asa ca, si suma din buget prevazuta este mai mare cu 100% decat ar trebui.