Medalii mondiale in Italia

De Daniel Scridon
VERONA. Recent, în Italia, s-a desfăşurat ediţia a III-a a Campionatului Mondial de Karate Shotokan. Au participat peste 2000 de sportivi reprezentând 26 naţiuni. Din lotul României au făcut parte şi patru karateka de la CS Banzai Karate Club Arad (sensei Dan Duma), care au avut o comportare onorabilă.

Astfel, în concursul seniorilor, Denis Viţelaru (cat. plus 80 Kg) a obţinut argintul mondial cu echipa de kumite şi medalia de bronz în proba de kumite individual. La juniori mari, Jessica Duma (cat. plus 60 Kg) a devenit vicecampioană mondială în proba de kumite individual. În plus a obţinut argintul cu echipa de kumite şi bronzul la kata individual. Un alt junior, Vlad Druţău, a căştigat medalia de argint cu echipa de kumite. În fine, cadeta Denisa Crecea s-a clasat pe locul IV în concursul de kata individual.

„Dorim să dedicăm aceste medalii firmei Alexander Internaţional Automotive care ne-a sprijinit în vederea participării la acest Campionat Mondial” – ne-a declarat Dan Duma.