În urma numeroaselor sesizări primite din partea locuitorilor din Sânicolau Mic, afirmă consilierul municipal PNL Ionel Ciupe, a întocmit şi depus un proiect de hotărâre privind extinderea liniei de tramvai până la capătul cartierului. „Locuitorii din Sânicolau Mic nu au acces direct la principalul mijloc de transport în comun din Arad, tramvaiul. Pentru a-l putea folosi este necesară traversarea riscantă a liniilor de cale ferată sau folosirea acelei pasarele înguste, improprie circulaţiei pietonale, insalubre, prost iluminate şi periculoase din cauza infractorilor, care nu o dată au săvârşit fapte reprobabile în zona respectivă. Deşi sunt, la rândul lor, cetăţeni ai municipiului, arădenii din Sânicolau Mic sunt nevoiţi să îşi programeze drumurile în centrul oraşului în funcţie de orarul autobuzelor care circulă spre Fântânele – Zăbrani –Lipova, autobuze care nici măcar nu îi duc în centru, ci îi lasă pe călători în Micălaca! , a declarat Ciupe. Dealtfel, spune el, extinderea ar fi o completare firească a investiţiilor ce vor mai fi efectuate în transportul public cu tramvaiele. „ Consiliul Local a hotărât extinderea creditului accesat de BERD cu încă zece milioane de euro pentru achiziţionarea de tramvaie noi – eu şi colegii mei sperăm ca ele să fie Imperio, pentru că industria arădeană trebuie încurajată – aşa că vorbim despre o strategie logică a dezvoltării acestui sistem de transport ecologic şi modern”, a conchis consilierul.
Aradenii din Sanicolau Mic vor tramvai
ARAD. Consilierul municipal Ionel Ciupe a depus un proiect privind extinderea liniei de tramvai în cartier.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
3
România
Nicușor Dan: Suntem supuși, ca toată Europa, unui război informațional. Știm și cine îl face - Rusia
România este supusă unui „război informațional” orchestrat de Rusia, care afectează inclusiv încrederea oamenilor în medici, a afirmat, joi, președintele Nicușor Dan, la Gala Colegiului Medicilor din România - „Medic pentru România. România medicală contează”.
2
Ştiri sportive
Naționala de fotbal a României a ratat o nouă calificare la Cupa Mondială, după ce a fost învinsă de Turcia cu scorul de 1-0 (0-0), joi seara, pe Beșiktaș Park din Istanbul, în semifinalele barajului de calificare la turneul final din 2026.
2
România
Execuția bugetului general consolidat în primele două luni ale anului 2026 s-a încheiat cu un deficit în termeni nominali de 14,23 miliarde lei, respectiv 0,70% din PIB, în scădere la jumătate față de deficitul de 30,24 miliarde lei, respectiv de 1,58% din PIB, aferent celor două luni ale anului 2025, a anunțat joi Ministerul Finanțelor.
Mapamond
Premierul slovac, Robert Fico, va efectua vineri o vizită oficială în România, urmând să aibă discuții cu prim-ministrul Ilie Bolojan, la Palatul Victoria.
România
Președintele Nicușor Dan a afirmat, joi, că, în orizontul imediat, nu se pune problema de raționalizare a carburanților.
3
România
Toate pensiile care se achită prin intermediul factorilor poștali vor fi distribuite până la data de 9 aprilie, iar conturile bancare pentru beneficiarii care au optat pentru această modalitate de plată vor fi alimentate pe data de 8 aprilie, a anunțat joi, Ministerul Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale (MMFTS).
1
Mapamond
Secretarul general al NATO, Mark Rutte, a declarat joi că președintele american Donald Trump nu și-a informat aliații că urma să atace Iranul întrucât dorea „să păstreze secretă campania” inițială de bombardamente și se temea de scurgeri de informații, relatează agenția EFE.
România
Rezultatele extragerilor loto din data de 26-03-2026 sunt următoarele:
Citiți principiile noastre de moderare aici!