Argint si bronz pentru luptatorii LPS

De Leo Sfara
TÂRGOVIŞTE. Aproape 300 de sportivi din întreaga țară au participat, zilele trecute, la finala Campionatului Național Individual de lupte greco-romane, rezervată copiilor II.

Aradul a fost reprezentat de LPS Arad (antrenori Ovidiu Burghelea și Ioan Coste), însă unul din sportivi provine de la CS Glogovăț 2010, acolo unde antrenor este Lazăr Ciunta. Cel mai bine clasat a fost Natanael Petrovici, la categoria 32 kg., care a obținut medalia de argint. Comportări remarcabile au avut și Denis Negrea (38 kg.) și Sebastian Deac (73 kg.), ambii urcând pe treapta a treia a podiumului.

„Am avut o comportare bună” – a apreciat antrenorul Burghelea.

Pentru luptătorii de la LPS urmează, luna viitoare, încă trei competiții importante: „zona” copiilor I (Slatina) finala pe echipe, la cadeți (Suceava) și Cupa României la juniori mari (București)