Cutia se afla la intrarea într-un complex comercial din Arad, iar angajaţii societăţii de pază au observat când cei doi au deschis cutia şi au luat banii, sesizând furtul la 112. Cei doi au încercat să fugă, adolescentul de 15 ani fiind prins la ieşirea din complexul comercial, iar tânărul de 20 de ani a reuşit să scape din mâinile paznicilor, fiind prins ulterior. La faţa locului s-a deplasat un echipaj al Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Arad care a procedat la stabilirea identităţii celor doi. „După verificările efectuate, a rezultat că două persoane, cu vârsta de 20 respectiv 15 ani, au fost observate, de către angajaţii societăţii de pază, în timp ce deschideau o cutie în care se aflau colectaţi bani pentru ajutorarea persoanelor aflate în situaţii dificile. Din cutia care se afla la intrarea în complexul comercial, şi care aparţine Filialei Arad a Societăţii Naţionale de Cruce Roşie, cele două persoane au reuşit să sustragă o sumă de bani, iar apoi au încercat să fugă. Persoana în vârstă de 15 ani a fost oprită la ieşire, iar cea de-a doua a fost identificată şi găsită în scurt timp”, a declarat maiorul Emilia Fînaţă, purtătorul de cuvânt al IJJ Arad. Tinerii sunt cercetaţi penal pentru infracţiunea de furt. Cei 186 de lei furaţi din cutia Crucii Roşii Arad au fost recuperaţi.
Au furat din banii donati de altii catre Crucea Rosie
ARAD. Doi tineri de 15 şi 20 de ani au furat 186 de lei dintr-o cutie, aparţinând Crucii Roşii Arad, în care se adunau bani pentru ajutorarea persoanelor aflate în situaţii dificile.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
România
CONSTANȚA. Resturi metalice ce ar proveni de la un aparat de zbor neidentificat au fost găsite luni seară pe plajă, în stațiunea Mamaia, a informat Garda de Coastă.
Mapamond
Câteva cești de cafea sau de ceai băute în fiecare zi ar putea ajuta într-o oarecare măsură la conservarea puterii creierului și la prevenirea demenței, au raportat luni oamenii de știință din Statele Unite, informează Reuters.
România
Regimul termic pentru perioada 9 - 22 februarie va fi deosebit de oscilant, la nivelul întregii țări, cu perioade în care vremea va deveni rece, chiar geroasă în unele zone, dar și cu intervale cu valori termice pozitive ridicate, de până la zece grade, pe timpul zilelor, timp în care probabilitatea de apariție a precipitațiilor va fi mai ridicată între 13 și 15 februarie, reiese din prognoza de specialitate, publicată luni de Administrația Națională de Meteorologie (ANM).
România
Un complet de la Tribunalul București a respins, luni, contestația depusă de avocații fostului candidat la alegerile prezidențiale Călin Georgescu și a dispus începerea judecării pe fond în dosarul în care acesta este acuzat de propagandă legionară.
2
ARADON opinii
Cea mai scurtă lună din calendar și cea mai nehotărâtă: 28 sau 29 de zile? Plumburie și posacă. Copaci dezgoliți, străzi murdare. Atârnată undeva între ger, zăpezi și primăvară, ciripit de sticleți și pițigoi, energie solară ce risipește neguri și pâcle sufletești.
Local
Poliția Locală estimează că vor fi colectate în jur de două tone de deșeuri. Doi oameni ai străzii au refuzat cazarea la Adăpostul de Noapte.
Local
Cinci persoane acuzate de trafic de minori, trafic de persoane și constituirea unui grup infracțional organizat, au fost arestate de procurorii DIICOT Oradea. Aceștia activau în Bihor, Arad, Cluj și Bacău.
Local
Compania de Apă Arad anunță că au fost extrase, din nou, cantități uriașe de șervețele umede din rețeaua de canalizare.
5
Local
Primarul Aradului, Călin Bibarț, anunță că nu a găsit soluții legale pentru inițiativa sa de a face transportul public gratuit în oraș și cere modificări legislative care să permită administrației locale să ia o asemenea decizie, iar pentru asta face un apel la parlamentarii din județ să îl sprijine.
11
Citiți principiile noastre de moderare aici!