S-au stabilit cauzele probabile ale incendiului de luni dimineaţa, 25 iulie, în urma căruia un bărbat a fost găsit carbonizat. În urma investigaţiilor efectuate de pompieri, cel mai probabil, totul a avut ca punct de pornire un scurtcircuit electric. În urma incendiul, în maşina marca Opel Vectra, a fost găsit cadavrul carbonizat al unui bărbat în vârstă de 65 de ani din Birchiş. Ce căuta omul tocmai la marginea satului Pârneşti, comuna Săvârşin, pe un drum care duce spre nicăieri? Din informaţiile pe care le deţinem, bărbatul deţinea în apropiere, mai exact pe dealurile din preajma satului Pârneşti, mai multe animale pe care le îngrijea. Nu este exclusă posibilitatea ca bărbatul, care suferea de o boală de inimă, să fi rămas blocat în maşină după ce a avut loc scurtcircuit. De ce scaunul şoferului, cel pe care se afla bărbatul era lăsat pe spate? Nu este exclusă nici posibilitatea ca bărbatul să fi dormit în momentul izbucnirii incendiului.
Cu toate acestea, o posibilitate este exclusă de poliţişti: cea în care decesul bărbatului este unul suspect.
Incendiul a fost văzut luni dimineaţa în jurul orei 10:30 de un localnic din Pârneşti care a sunat la 112 anunţând incendiul şi faptul că în autoturismul care ardea se afla o persoană. Pompierii de la Garda II Birchiş precum şi pompierii voluntari de la SVSU Săvârşin s-au deplasat la faţa locului pentru a stinge incendiul.
Carbonizat din cauza unui scurtcircuit electric
Carbonizat din cauza unui scurtcircuit electric
Maşina bărbatului găsit carbonizat a luat foc din cauza unui scurtcircuit electric.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
ARADON Sport local
ARAD. Au mai rămas doar 6 luni până la debutul Campionatul Mondial de fotbal din 2026, care se va desfășura în Statele Unite ale Americii, Mexic și Canada.
Local
Investigația jurnaliștilor de la Recorder a generat un val de reacții în spațiul public, atât în rândul magistraților, cât și al politicienilor, dar mai ales în rândul societății civile. Aradul a rămas, însă, oarecum tăcut pe acest subiect. În afară de reacțiile pe canalele de social media, venite mai ales din partea reprezentanților societății civile, niciun politician nu și-a asumat o poziție fermă, iar magistrații au rămas și ei în umbră, cu excepția celor, puțini la număr, care au semnat scrisoarea de susținere pentru Raluca Moroșanu și Laurențiu Beșu. Pe acest fond, i-am adresat câteva întrebări prefectului Mihai Pașca, avocat și fost secretar de stat în Ministerul Justiției, tocmai în perioada în care au fost promovate controversatele legi care definesc azi sistemul.
ARADON Sport local
Alex Gornic şi Ionuţ Sirban – arbitri anului, Casian Băla – momente emoţionante, dar şi un nou look pentru Comisia Judeţeană de Arbitri graţie Smart House Color Arad.
UT Arad
Elevii lui Adrian Mihalcea au dat de pământ cu Dinamo, la ultima reprezentație din acest an în Superliga.
5
ARADON Sport local
Arădencele au obținut a 8-a victorie din campionat și termină anul pe primul loc.
România
Președintele Nicușor Dan anunță că a primit de la magistrați sute de pagini de materiale relevante despre problemele din Justiție, iar consultările de luni de la Cotroceni vor avea loc în mai multe runde de discuții - atât cu grupuri de magistrați care doresc să participe împreună, cât și individual.
5
Local
Bărbatul de 29 de ani, din județul Bihor, a fost identificat și reținut, pe numele lui fiind emis un mandat de arestare preventivă pentru 30 de zile.
Citiți principiile noastre de moderare aici!