„Lista obiectivelor cuprinde primării de toate culorile politice. Suma cea mai mare de bani este prevăzută pentru drumul Arad – Seleuş, 3,5 milioane de lei, obiectiv pentru care au fost alocaţi bani şi anul trecut. Din păcate, o bună parte din aceşti bani nu vor fi folosiţi pentru lucrări noi, ci pentru plata unor lucrări deja efectuate. Guvernarea trecută, în care cei de la PDL se lăudau cu mari investiţii, a dispus lucrări fără să asigure şi resursele de finanţare. Este şi cazul celor două pasaje de pe centura Aradului, pentru care banii alocaţi în acest an s-au dus spre achitarea lucrărilor din 2011. Prezentăm opiniei publice lista finanţărilor prin Programul Naţional de Dezvoltare Locală, pentru a pune punct minciunilor propagate de diferiţi oameni politici, care acuză Guvernul Ponta că nu alocă fonduri pentru judeţul Arad. Reamintesc faptul că Guvernul Ponta a alocat sume importante de bani pentru plata datoriilor Spitalului Judeţean şi că în judeţul Arad se derulează proiecte importante de infrastructură: reabilitarea căii ferate Arad – Simeria sau autostrada Arad – Nădlac, unde a fost reluată licitaţia în urma gravelor erori ale guvernării PDL”, a spus Florin Tripa, consilier judeţean PSD Arad.
Finantare de 8 milioane de lei pentru Arad
ARAD. Prin Programul Naţional de Dezvoltare Locală, promovat de Guvernul Ponta prin Ministerul Dezvoltării Regionale şi Administraţiei publice, judeţul Arad primeşte bani pentru mai multe obiective, în sumă de 8 milioane de lei, aproape 2 milioane de euro.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Local
Angajatorii trebuie să acorde zilele libere legale conform Codului Muncii, indiferent de cultul religios de care aparțin salariații.
Local
Monumentul Marii Uniri de la 1918, pentru realizarea căruia statul român a achitat sculptorului Florin Codre 10 milioane de lei și care urma să fie dezvelit pe 1 decembrie 2012, nu a mai ajuns la destinație, fiind depozitat de mulți ani pe o proprietate din Călărași a artistului, care a pierdut un proces cu Ministerul Culturii pentru că nu a mai transportat piesele la Arad pentru a fi montate.
Mapamond
Ministrul american pentru securitate internă, Kristi Noem, a ordonat vineri suspendarea imediată a eliberării de „Diversity Imigrant Visa” (DVI) prin tragere la sorți, așa-numita loterie a vizelor, un program de care suspectul de atacul armat la universitatea Brown a beneficiat, relatează AFP.
Local
Camera de Comerț, Industrie și Agricultură a Județului Arad (CCIA Arad) încheie anul 2025 cu un portofoliu solid de activități și proiecte care au contribuit la dezvoltarea mediului de afaceri și la susținerea comunității locale.
Local
Elevii din Bîrzava, în parteneriat cu cei de la Liceul Penticostal, au susținut un concert de colinde, acum, în apropierea Crăciunului.
România
Rezultatele extragerilor loto din data de 18-12-2025 sunt următoarele:
România
Rapperul american Wiz Khalifa a fost condamnat definitiv joi de Curtea de Apel Constanța la o pedeapsă de 9 luni de închisoare cu executare pentru săvârșirea infracțiunii de deținere de droguri de risc, fără drept, în vederea consumului propriu, după ce în iulie 2024 și-a aprins o țigară cu canabis pe scenă, în timp ce susținea un concert la Festivalul „Beach, Please!” de la Costinești.
Citiți principiile noastre de moderare aici!