„Tocmai primarii puterii îi lasă pe oameni fără salarii, tocmai acum, când a început şcoala, iar copiii trebuie să aducă de acasă bani pentru rechizite”, spune Abrudan, remarcând că primarii liberali (de la Târnova şi Seleuş) sunt cei mai buni platnici.Firma a fost formată în parteneriat de către opt comune şi oraşul Ineu, pentru derularea unui proiect eco, deoarece organigrama nu permitea salarizarea oamenilor de către Primăria Ineu. Managerul firmei, Teodor Juşcă, ne-a dat asigurări că problema se va rezolva, în cursul zilei de vineri urmând să se dea salariile pe iulie, iar în decurs de o săptămână, cele pe august.
Gunoiul se aduna, banii, nu
INEU. Vicepreşedintele PNL Arad, Călin Abrudan, consilier local la Ineu, a acuzat primăriile „portocalii” că nu îşi plătesc datoriile către firma care a adună gunoiul, ceea ce a dus la o situaţie dramatică a angajaţilor firmei, care nu şi-au mai primit salariile de trei luni.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Local
Organizatorii Festivalului Berii Arad au declarat că au câștigat „pariul cu aeroportul”, vânzările abonamentelor fiind în creștere față e anul trecut.
România
PSD vrea puterea, controlul și accesul la resurse, dar fără responsabilitatea guvernării, iar PNL nu acceptă lecții despre responsabilitate de la cei care au aruncat România în criză, susțin reprezentanții Partidului Național Liberal într-un comunicat de presă.
România
Social democratul Radu Marinescu, fost ministru al Justiției, afirmă că PSD are un comportament responsabil în actuala criză politică, la fel ca în 2021 când a venit la guvernare în urma certurilor dintre PNL și USR, spre deosebire de cele două formațiuni, care au păstrarea puterii ca „unică miză cinică”.
Mapamond
Israelul, Libanul și Statele Unite au semnat vineri la Washington un acord-cadru, fără a dezvălui detaliile acestuia, dar cu obiectivul declarat de a deschide calea către o pace și o securitate durabile, a anunțat secretarul de stat american Marco Rubio, după mai multe zile de discuții menite să conducă la încetarea luptelor dintre Israel și militanții Hezbollah susținuți de Iran, transmite AFP.
România
Nu vom accepta să-l susținem necondiționat ca premier pe Sorin Grindeanu, nu vrem să fie dată țara pe mâna oricui și în orice condiții, cu voturile noastre, iar asta deranjează, a declarat, vineri seară, președintele PNL, premierul interimar Ilie Bolojan.
1
România
Președintele Nicușor Dan transmite că partidele au revenit la blocajul politic, după ce PNL se angajase marți să voteze un guvern minoritar PSD, însă ulterior și-a schimbat poziția.
1
Local
Gabriel Șopandă, ambasadorul României în Ungaria, s-a aflat într-o vizită oficială în județul nostru.
Citiți principiile noastre de moderare aici!