Reprize egale în UTA – Sebiş

De Leo Sfara
Cu câte 45 de minute de dominaţie, cele două echipe au terminat la egalitate, 1-1, meciul de ieri de pe „Şega”.

UTA şi Naţional Sebiş au încins un meci pe cinste, azi, pe sinteticul de la „Şega”. Deoarece tatăl său este grav bolnav, Roland Nagy nu a fost prezent la joc, el fiind plecat la Cluj, acolo unde e internat în spital părintele său. UTA a fost condusă de pe bancă, aşadar, de „secunzi”. Dincolo, antrenorul principal, Adrian Naeaga a fost foarte vocal, strigându-şi nemulţumirea de fiecare dată.

UTA a avut prima parte

Meciul a început cu UTA la timonă, care au şi dominat cele 45 de minute. De fapt, arădenii au şi deschis scorul, în min. 22: atunci, sebişenii au pierdut o minge în propria treime, Man a recuperat, i-a pasat în adâncime, perfect, lui Curtuiuş, care l-a executat pe tânărul Tomşa: 1-0. Avantajul putea fi dublat de excelentul Man, care a scăpat singur cu portarul advers, dar acesta a scos mingea miraculos, cu piciorul.

S-au schimbat rolurile

După odihnă, UTA a schimbat toată echipa, cu excepţia lui Filaret, căci Murakami nu a intrat la joc, fiind încă accidentat. Sebişenii au profitat, au pus stăpânire pe joc, iar în min. 58 au fost foarte aproape de gol, dar Anca Trip a respins miraculos şutul lui Negoescu. Totuşi, în min. 66 oaspeţii au egalat, prin golgeterul Gelu Velici, care a şutat sec, din interiorul careului. Naţional putea da lovitura, pe final, dar acelaşi Anca Trip i-a refuzat golul lui Z. Radu.

UTA – Naţional 1-1 (1-0)

Teren „Şega”, timp excelent pentru fotbal, spectatori 50. Au marcat: Curtuiuş – min. 22, respectiv Velici – min. 66.

UTA: Miron – Polgar, Botiş, Gligor, Filaret – Strătilă, Chindriş, Tănase, Hlistei – Man, Curtuiuş – repriza I; Anca Trip – Lazăr, Manea, Filaret, Burlă – Copil, Roman, Jorza, Vlad – C. Rus, Ad. Petre – repriza a II-a. Naţional: Tomşa – Bogdanovici, Petrovici, Ţoca, Cherecheş – Susan, Avramescu, Oprea, Zurbagiu – Velici, Negoescu. Au mai jucat: Bujor – Mihuţa, Sas, Rus, Z. Radu, Rosemblum, Stupu, Basic. Au arbitrat: T. Jurcă – la centru, S. Pantea şi A. Mihoc – asistenţi.

Taguri: , , ,