Încă de la începutul Conferinței, atunci când Dorel Căprar l-a invitat pe viceprimarul și președintele UDMR Arad, Levente Bognar, să ia cuvântul, liderul social-democraților a precizat că invitația de a trece alături de PSD este încă valabilă. Ideea a fost reluată de către Dorel Căprar și în cadrul conferinței de presă organizată după finalizarea alegerilor: „Mi se pare normal să le cerem celor de la UDMR să vină alături de noi din moment ce domnul Adras Kiraly ocupă un post de secretar de stat în cadrul Guvernului condus de Victor Ponta. Sunt discuții în acest sens, nu ne ascundem și cred că în final decizia pe care o vor luat colegii din UDMR va fi una favorabilă colaborării”.
Se schimba majoritatile? PSD invita UDMR la putere!
Reactualizat la:
ARAD. Social-democrații au lansat mai multe invitații celor din UDMR să li se alăture în cadrul Consiliului Local Municipal și Consiliului Județean Arad. Deși până acum UDMR nu a luat în considerare o astfel de mutare, rămânând în continuare alături de PDL, discuțiile din cadrul Conferinței Județene a PSD Arad sunt dovada clară a faptului că acest capitol este încă deschis.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
România
Premierul Ilie Bolojan și-a reiterat convingerea că persoanele cu dizabilități ar trebui să plătească impozit local, pentru a susține dezvoltarea infrastructurii în comunitățile în care trăiesc.
ARADON Sport local
Micuții elevi ai Liceului Teologic Penticostal Arad, coordonați de prof. Daniel Lazăr, și-au demonstrat talentul și ambiția la Cupa „Moș Crăciun" la fotbal, prima lor competiție.
Evenimente
ARAD. Târgul de Crăciun de la Castelul Săvârșin își deschide porțile anul acesta în zilele de vineri, 19 decembrie, sâmbătă, 20 decembrie, și duminică, 21 decembrie.
Local
În microbuz se aflau două persoane, care au reușit să iasă singure. Microbuzul a ars în proporție de 50%.
România
Președintele Nicușor Dan a fost primit, miercuri, de Regele Charles al III-lea.
România
Coaliția de guvernare, reunită miercuri la Palatul Victoria, a anunțat că a ajuns la un acord în privința creșterii salariului minim la 4.325 de lei începând cu 1 iulie 2026.
Local
Pentru că nu şi-au îngrijit imobilele în care locuiesc, proprietarii acestora vor plăti impozite mai mari de anul viitor.
Citiți principiile noastre de moderare aici!