aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Traficanţii de ţigări via Dubai, condamnaţi

Traficanţii de ţigări via Dubai, condamnaţi

la 6 July 2015 09:47
6 July 2015 09:47
Tribunalul Arad a pronunţat sentinţa în cazul traficanţilor care aduceau ţigări de contrabandă tocmai din Dubai. Traficanţii trebuie să plătească statului despăgubiri de peste 2 milioane de lei.
Scris de Ioana Costas - Tribunalul Arad a pronunţat sentinţa în cazul traficanţilor care aduceau ţigări de contrabandă tocmai din Dubai. Traficanţii trebuie să plătească statului despăgubiri de peste 2 milioane de lei.

Trimite articolul

X

Cinci dintre traficanţi au primit pedepse cu închisoarea, unii cu executare, alţii cu suspendare, în timp ce unul dintre ei a fost achitat. Traficanţii au fost reţinuţi în ianuarie 2015 în urma unei acţiuni a DIICOT. Procurorii DIICOT au intrat pe firul grupul care aducea ţigări de contrabandă din Dubai. La acea dată, din cele zece persoane care au fost duse la audieri la sediul DIICOT Timişoara, cinci dintre ele au fost reţinute de anchetatori şi prezentate judecătorilor cu propunerea de arestare preventivă. Cercetările şi interceptările au arătat faptul că traficanţii arădeni s-au dus în Dubai să negocieze achiziţionarea a 450 de baxuri de ţigări de contrabandă Marble. După ce au stabilit preţul, respectiv 90 de euro pe bax, marfa a fost încărcată într-un container care, în teorie, trebuia să fie plin cu oale de inox. Însă printre oale au fost ascunse şi ţigările. Containerul respectiv a fost îmbarcat pe un vapor de transport care a ajuns în Portul Constanţa. De aici marfa a fost preluată şi adusă cu un camion în Arad, unde a fost ascunsă într-un depozit. Însă cel care s-a ocupat de închirierea depozitului a jucat la două capete. Acesta a anunţat alţi traficanţi despre marfa pe care o deţine şi a încercat să o fure cu aceştia din urmă. Tocmai în acel moment au fost prinşi de mascaţi, ţigările fiind confiscate.

Pedepsele

La 1 iulie, traficanţii au fost condamnaţi la închisoare. Astfel, Benea Alin a fost condamnat la 5 ani de închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de contrabandă, la 2 ani de închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de folosire, la autoritatea vamală, a documentelor vamale de transport sau comerciale care se referă la alte mărfuri sau bunuri ori la alte cantităţi decât cele prezentate în vamă, la l an de închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de deţinere, fără drept, a timbrelor, banderolelor ori formularelor tipizate, utilizate în domeniul fiscal, cu regim special, la 2 ani de închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de trafic de produse sau substanţe toxice. Tribunalul Arad a contopit toate pedepsele aplicate inculpatului, în pedeapsa cea mai mare de 5 ani pe care a sporit-o cu 1 an şi 8 luni, bărbatul urmând să execute 6 ani şi 8 luni de închisoare şi pedeapsa complementară a interzicerii drepturilor prevăzute de art. 64 lit. a, b Cod penal, pe o perioadă de 5 ani. Roşca Sorin a fost condamnat la 4 ani de închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de contrabandă, în timp ce Mişcoiu Paul Marian a primit 5 ani de închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de contrabandă. Totodată, Roman Marcel şi Alexuţa Ciprian au fost condamnaţi la câte 2 ani de închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de contrabandă. Tribunalul Arad a dispus suspendarea executării pedepsei sub supraveghere pe durata unui termen de încercare de 2 ani pentru Roman şi Alexuţa, obligându-i pe aceştia să presteze o muncă neremunerată în folosul comunităţii, pe o perioadă de 100 zile, la Primăria comunei Sântana sau la Primăria municipiului Arad.

Achitaţi pentru grup infracţional organizat

Cei cinci au fost trimişi în judecată şi pentru comiterea infracţiunii de constituire a unui grup infracţional organizat, judecătorii arădeni hotărând achitarea celor cinci.
„Achită pe inculpatul Benea Alin pentru comiterea a 2 infracţiuni de constituire a unui grup infracţional organizat; achită pe inculpaţii Roşca Sorin, Mişcoiu Paul Marian, Alexuţa Ciprian şi Roman Marcel pentru comiterea infracţiunii de constituire a unui grup infracţional organizat”, se arată în soluţia Tribunalului Arad din 1 iulie.
Faţă de Benea, Roşca şi Mişcoiu (condamnaţi la închisoare cu executare), judecătorii arădeni au menţinut măsura arestului preventiv, în ceea ce-i priveşte pe Alexuţa şi Roman, Tribunalul Arad dispunând punerea de îndată în libertate – cei doi fiind condamnaţi la pedepse cu suspendarea.

Rămân cu sechestrul

Tribunalul Arad a decis să menţină sechestrul asigurător instituit prin ordonanţa procurorului asupra a două bunuri imobile din Sîntana – proprietatea inculpatului Roman Marcel -, asupra a două autoturisme (un Opel şi un VW Golf) proprietatea inculpatului Roman Marcel, asupra autoturismelor marca AUDI model A3 şi BMW model 540, ambele fiind proprietatea inculpatului Roşca Sorin şi asupra autoturismului marca Opel Vectra, proprietatea inculpatului Benea Alin. De asemenea, Tribunalul Arad a admis acţiunea civilă formulată de ANAF – Direcţia Generală Regională a Finanţelor Publice Timişoara – Direcţia Regională Vamală şi îi obligă pe inculpaţii Benea Alin, Roşca Sorin, Mişcoiu Paul Marian, Alexuţa Ciprian, Roman Marcel să plătească statului suma de 2.132.699 de lei cu titlu de despăgubiri civile.

Achitat

Lascu Petru Ştefan a fost singurul care a fost achitat în acest dosar. Acesta a fost achitat pentru constituire a unui grup infracţional organizat şi complicitate la contrabandă. Hotărârea Tribunalului Arad nu este definitivă. Ea poate fi atacată în termen de zece zile de la comunicare.

Trimite articolul

X
Taguri:
condamnati ,
Dubai ,
tigari ,
traficanti
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Dimineață de iunie cu temperaturi sub 10 grade
    3
    Carmen Căprucean și-a preluat mandatul în CLM Arad
    4
    „Dialogul artelor”
    5
    „Careu de aşi” stabilit în Liga 6
    6
    Adrian Veștea: Poziția mea nu se schimbă - nu îmi depun mandatul
    7
    Trump declară că SUA ar putea reimpune în curând sancțiunile împotriva petrolului rusesc
    8
    Underground Festival 16 începe vineri
    9
    Povestea arhitectului care a schimbat Aradul, pe marile ecrane
    10
    Pista de atletism de pe „Gloria”, (re)deschisă pentru public

    Local

    „Dialogul artelor”
    ARAD. Recent, în sala festivă a Centrului Cultural Județean, s-a desfășurat un eveniment inedit intitulat ,,Dialogul artelor".

    România

    Ambasadorul României la Moscova a fost convocat la sediul MAE rus
    Ambasadorul României la Moscova, Cristian Istrate, a fost convocat la sediul Ministerului Afacerilor Externe al Federației Ruse, a anunțat purtătoarea de cuvânt a ministerului, Maria Zaharova, informează joi Interfax.

    ARADON Sport local

    Final de sezon în Liga 6
    ARAD. A căzut cortina peste ultimul eşalon valoric al fotbalului judeţean, Liga 6. Cu Speranţa Turnu în rol de campioană, promovată în Liga 5, dar şi cu echipele de pe podium, Viitorul Fântânele şi Şiriana II Şiria aşteptând clarificări de la AJF Arad, pentru a face pasul în eşalonul intermediar.

    UT Arad

    FC Bihor a câştigat ediţia 3 a turneului de old-boys
    ARAD. A treia ediție a Turneului internațional de fotbal Old Boys de la Arad, disputată pe arena „Banatul” din Sânicolau Mic, a ajuns în vitrina celor de la FC Bihor.

    Local

    Cu ochii pe munca la negru
    ITM Arad a depistat mai multe cazuri de muncă nedeclarată în rândul companiilor de transport pasageri, livrări şi curierat.

    Local

    Cod portocaliu de caniculă în Arad!
    Temperaturile vor ajunge până la 37 de grade, vineri, în Arad, fiind emis și un cod portocaliu de caniculă.

    Local

    Detalii despre CFR-iștii arădeni acuzați de delapidare
    Parchetul de pe lângă Judecătoria Arad a dat detalii despre cei patru CFR-iști acuzați de delapidare în formă continuată și o femeie acuzată de complicitate.

    Evenimente

    Programul UNDERGROUND 16. Joi, 24 iunie 2026

    ARADON Sport local

    Cinci convocări sub panoul tricolor juvenil
    ARAD. Secția de baschet a CSŞ Gloria Arad primește o nouă confirmare a valorii sale, dovadă cele cinci convocări sub tricolor.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.