Nu aveau viză însă voiau să ajungă în Spaţiul Schengen. Au găsit o metodă ilegală şi au fost prinşi la frontiera Nădlac. Aici, poliţiştii de frontieră, în urma unui control efectuat asupra unui automarfar care transporta boilere şi conducte pentru instalaţii termice pentru o firmă din Suedia, i-au găsit pe cei doi ascunşi sub semiremorca TIR-ului. „La controlul de frontieră efectuat, poliţiştii de frontieră au descoperit, ascunse sub semiremorcă, pe traversele care ţin roţile de rezervă, două persoane de sex masculin. Din verificări a rezultat că persoanele descoperite sunt doi cetăţeni turci în vârstă de 24, respectiv 34 de ani, care au declarat ca intenţionau să ajungă în Spaţiul Schengen”, au declarat reprezentanţii Serviciului Teritorial al Poliţiei de Frontieră Arad. Potrivit acestora, pe numele celor doi turci s-au întocmit acte de urmărire penală pentru săvârşirea infracţiunii de tentativă de trecere ilegală a frontierei de stat.
Turci găsiţi sub TIR la frontieră
NĂDLAC. Doi cetăţeni turci, de 24 şi 34 de ani, au încercat să iasă din România, ascunşi sub semiremorca unui TIR.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
România
Premierul Ilie Bolojan și-a reiterat convingerea că persoanele cu dizabilități ar trebui să plătească impozit local, pentru a susține dezvoltarea infrastructurii în comunitățile în care trăiesc.
ARADON Sport local
Micuții elevi ai Liceului Teologic Penticostal Arad, coordonați de prof. Daniel Lazăr, și-au demonstrat talentul și ambiția la Cupa „Moș Crăciun" la fotbal, prima lor competiție.
Evenimente
ARAD. Târgul de Crăciun de la Castelul Săvârșin își deschide porțile anul acesta în zilele de vineri, 19 decembrie, sâmbătă, 20 decembrie, și duminică, 21 decembrie.
Local
În microbuz se aflau două persoane, care au reușit să iasă singure. Microbuzul a ars în proporție de 50%.
România
Președintele Nicușor Dan a fost primit, miercuri, de Regele Charles al III-lea.
România
Coaliția de guvernare, reunită miercuri la Palatul Victoria, a anunțat că a ajuns la un acord în privința creșterii salariului minim la 4.325 de lei începând cu 1 iulie 2026.
Local
Pentru că nu şi-au îngrijit imobilele în care locuiesc, proprietarii acestora vor plăti impozite mai mari de anul viitor.
Citiți principiile noastre de moderare aici!