Autoturismul a fost urmărit, blocat şi oprit în trafic de un echipaj de poliţie, în comuna Şilindia, fiind identificaţi trei ocupanţi ai acestuia: Cosmin M. de 39 de ani, conducătorul autoturismului, Ioan O., de 42 de ani şi Nicolae R., de 40 de ani, ultimii doi, vânători autorizaţi, toţi din Buteni. Cu ocazia controlului autoturismului au fost găsite 3 arme de vânătoare şi 12 cartuşe, din care 2 (una cu alice şi una cu glonţ pe care era montată o lunetă şi 7 cartuşe) deţinute legal. Deoarece cei în cauză nu aveau autorizaţii de transport şi nici de vânătoare, cei doi vânători sunt cercetaţi pentru nerespectare a regimului armelor şi muniţiilor, armele fiind ridicate în vederea continuării cercetărilor , au declarat reprezentanţii IPJ Arad. De asemenea, pentru că nu a respectat semnalele de oprire a poliţiştilor, şoferul a fost sancţionat şi s-a luat măsura complementară de suspendarea a dreptului de a conduce autovehicule pe o perioadă de 30 de zile.
Vanatori urmariti cu masina politiei
TÂRNOVA. Poliţiştii Serviciului Arme, Explozivi, Substanţe Periculoase au prins în trafic, pe raza comunei Tîrnova, o maşină marca Fiat, care nu a oprit la semnalele acustice şi luminoase ale poliţiştilor.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
ARADON Sport local
Extrema va bifa al treilea său sezon la echipa de pe Mureș și va încerca să prindă mai multe meciuri în teren, după ce în precedentele două sezoane a avut probleme cu accidentările.
Mapamond
Toate statele membre ale Uniunii Europene au fost de acord cu deschiderea primului cluster de negocieri de aderare cu Ucraina și Republica Moldova, a anunțat vineri seară președintele Consiliului European, Antonio Costa, transmite Reuters.
România
Comitetul Politic al USR a decis să nu susțină guvernul propus de premierul desemnat Eugen Tomac, a anunțat vineri seara președintele Uniunii Salvați România, Dominic Fritz.
UT Arad
Călin Bibarț a confirmat întâlnirea avută în această săptămână cu omul de afaceri israelian Aviv Eissat, tatăl jucătorului Lisav Naif Eissat.
1
Local
O investiție de peste 200 de milioane de lei va fi demarată în următoarele săptămâni, urmând ca la final noul CET Hidrocarburi să fie legat de punctele termice prin magistrale noi.
2
România
Rata de ocupare a forţei de muncă în România este o catastrofă, iar presiunea va creşte după ce generaţia decreţeilor se va pensiona în perioada 2032 - 2034, consideră ministrul interimar al Investiţiilor şi Proiectelor Europene, Dragoş Pîslaru, care asigură şi interimatul la Ministerul Muncii.
4
Citiți principiile noastre de moderare aici!