Şoferul vinovat de producerea accidentului a fost trimis în judecată, în stare de libertate, pentru vătămare corporală din culpă. Potrivit procurorilor Parchetul de pe lângă Judecătoria Chişineu- Criş, „din probatoriul administrat în cauză a rezultat că în data de 7 decembrie 2014, în jurul orei 17.53, inculpatul Sallai Robert Gabor conducea pe DN 79, din direcţia Chişineu-Criş spre Arad, un autoturism marca Peugeot. La km 34+400 m a efectuat o manevră de depăşire a autoturismului marca VW, condus de martora F.F.F., fără să păstreze o distanţă laterală corespunzătoare faţă de autoturismul marca VW, intrând în coliziune cu acesta. În urma coliziunii, autoturismul VW a ieşit în afara părţii carosabile, în şanţ, pe partea dreaptă a sensului de mers Chişineu-Criş-Arad. Accidentul rutier s-a soldat cu vătămarea corporală a numitului V. F., în vârstă de 24 de ani, pasager în autoturismul marca VW, care a suferit leziuni corporale necesitând pentru vindecare un număr de 150 de zile de îngrijiri medicale”.
150 de zile de îngrijiri medicale în urma unui accident rutier
O manevră de depăşire efectuată necorespunzător pe drumul ce leagă Chişineu Criş de Arad s-a soldat cu un accident rutier în urma căruia un tânăr de 24 de ani a suferit leziuni care au necesitat 150 de zile de îngrijiri medicale.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
România
Sprijinul de 750 de lei pentru persoanele vulnerabile, din nou amânat. Află când vor fi virați banii
Ajutorul financiar de 750 de lei, promis pentru sprijinirea persoanelor vulnerabile care trebuie să își monteze repartitoare de căldură, nu va fi acordat nici de această dată.
Mapamond
Fostul director al morgii de la Harvard Medical School din cadrul prestigioasei universităţi americane a fost condamnat la opt ani de închisoare pentru trafic de organe şi resturi umane, a anunţat marţi Departamentul de Justiţie al SUA, informează AFP.
Local
Aparatul a fost achiziționat printr-un proiect transfrontalier, fiind primul din cele cinci echipamente medicale câștigate prin proiect.
1
Local
O oferta pe care un investitor a făcut-o pentru a cumpăra castelul de la Căpâlnaș este dezbătută de către Consiliul Județean.
Local
Peste 1000 de copii și adulți au sărbătorit împreună „Crăciunul pentru toți copiii”, la UAV Arad.
ARADON Sport local
După o carieră frumoasă în ligile 2 şi 3 ale fotbalului românesc, arbitrul-asistent arădean a ajuns la momentul în care şi-a pus fanionul în cui. Va rămâne, însă, angrenat în fenomen, fiind preşedintele Comisiei Judeţene de Arbitri din cadrul Asociaţiei Judeţene de Fotbal Arad şi, probabil, viitor observator FRF.
Mapamond
Academia de film americană a anunțat marți listele scurte de propuneri pentru nominalizare în 12 categorii la de-a 98-a ediție a premiilor Oscar, inclusiv la categoria 'cel mai bun lungmetraj internațional', informează variety.com.
Citiți principiile noastre de moderare aici!