aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Ce averi au aspiranții la Primăria Aradului

Ce averi au aspiranții la Primăria Aradului

la 5 May 2016 07:49 Reactualizat la: 5 May 2016 14:13

Ce averi au aspiranții la Primăria Aradului

<p>Candidații și-au dezvăluit averile</p>
5 May 2016 07:49 Reactualizat la: 5 May 2016 14:13
Vă propunem să aflați cât sunt de bogați sau de săraci candidații la funcția de primar al municipiului Arad.
Scris de Diana Dutu - Vă propunem să aflați cât sunt de bogați sau de săraci candidații la funcția de primar al municipiului Arad.

Trimite articolul

X

Omul de afaceri Călin Costea are un venit anual de doar 18.000 de lei, pastorul Samuel Caba nu are în proprietate niciun bun imobil, iar primarul în funcție, Gheorghe Falcă, deține bijuterii în valoare de 31.000 de euro.

Medicul stomatolog Viorica-Elvira Pop, candidat independent, deţine un apartament de 27 mp şi un teren de 702 mp – ambele pe strada Gheorghe Şincai din Arad. Atât. Venitul anual declarat este de 30.543 de lei (din asistenţă stomatologică acordată la Cabinetul Medical Individual şi din activitatea prestată în baza unei convenţii civile pentru Colegiul Medicilor Dentişti).

Sebastian Bulumac, candidat independent susţinut de PSD, deţine (împreună cu soția) terenuri în Arad şi Baia (257 mp, respectiv 2.062 mp) şi o casă în municipiu, pe strada Stejarului. Nu are în proprietate nicio maşină. E bogat, însă, la capitolul „datorii”. Are nu mai puţin de cinci credite, din care trei (contractate în 2014) însumează 396.866 lei, iar două (contractate în 2015) totalizează 68.490… nu ştim dacă lei sau euro, căci moneda nu e specificată. Un lucru e sigur: independentul Bulumac are de achitat rate la bancă până în anul 2044! În ceea ce priveşte veniturile anuale ale familiei, acestea se situează la nivelul a 90.332 de lei, cea mai mare parte a banilor (76.232 lei) provenind din salariul candidatului, care este director general al unei firme din Curtici.

Candidatul independent Ciprian Luca, susţinut de APAR şi PSRO, deține în municipiul Arad două terenuri (3/8 din suprafața totală de 1.493 mp) și 3/8 din două case a căror suprafață însumează 552 mp – toate dobândite prin moștenire. De asemenea, Ciprian Luca are o casă și 630 mp de teren în localitatea Călugăreni, la care se adaugă o casă de vacanță și 5.700 mp de teren intravilan în Groșii Noi, plus 1.000 mp intravilan în Șagu. Candidatul are două autovehicule: un Nissan din 2007 și o Skoda din 2010. Are venituri anuale de 17.760 lei din salariul de director al unei societăți comerciale. A reușit să facă și economii: are două depozite bancare de 15.620 lei și 10.898 euro.

Bognar Levente deține, prin soția sa, 6,15 hectare de teren agricol în comuna Zimandu Nou, iar în Arad are un apartament și două case (una dintre acestea, moștenită de soție, având 2.285 mp). Candidat al UDMR, actualul viceprimar deține două autoturisme: un VW Passat din 1994 și un Renault Clio Symbol din 2005. În cursul anului 2015, Bognar Levente a făcut două donații către cei doi fii ai săi: unul a primit 8.000 de euro, celălalt 22.000 de euro. În ceea ce privește veniturile familiei, viceprimarul a adus în casă anul trecut 44.917 lei, în timp ce soția sa a câștigat 52.714 lei (cea mai mare parte din chirii).

Candidatul ALDE, Ionel Ciupe, are în proprietate (împreună cu soția) 7,02 hectare teren agricol în Cermei, dar mai deține și 2.595 mp teren intravilan în Arad. Are două case în municipiu, în suprafață de 480 mp, respectiv 681 mp. Conduce un autoturism Nissan fabricat în 2007. Actualul consilier local deține bijuterii în valoare de 25.000 de euro, dar mai are și tablouri de 7.000 de euro. Ionel Ciupe a câștigat anul trecut 19.609 lei din mediul privat, 5.925 lei de la Consiliul Local și 13.872 de lei de la CET Hidrocarburi (unde e membru AGA). Venitul familiei este întregit de salariul soției (49.770 lei/an) și al fiicei (4.897 lei). Rezultă un total de 94.073 lei.

Marin Lupaș, candidat independent, are (împreună cu soția) un teren de 1.400 mp în intravilanul comunei Zădăreni, iar în municipiul Arad deține două apartamente (din care unul reprezintă extindere prin mansardare) în suprafață totală de 247 mp. Conduce un VW Golf fabricat în 2008. În 2010, soția sa a contractat un credit de 45.000 de euro, scadent în anul 2023. Anul trecut, actualul consilier local a câștigat 22.972 de lei din salariul de la UVVG, indemnizație CLM și SC TOP SA și din colaborarea cu un birou parlamentar. La această sumă se adaugă veniturile soției, care s-au ridicat la 83.218 lei în 2015.

Dr. Adrian Wiener, candidat pe lista M10, deține (împreună cu soția) un teren de 805 mp în Vladimirescu și două apartamente în municipiu, de 112 mp, respectiv 70 mp. De asemenea, în cursul anului trecut a vândut un apartament cu 31.000 de euro. Are un depozit bancar de 15.000 de euro, dar are și un credit de 19.000 de euro contractat în 2010 pe 30 de ani. Fostul manager al Spitalului Județean este proprietarul unei Skode Octavia fabricată în 2009. Veniturile familiei Wiener sunt obținute exclusiv din salarii și s-au ridicat, anul trecut, la 126.500 lei, cea mai mare parte a banilor (102.500 lei) fiind aduși în casă de capul familiei.

Omul de afaceri Dorin Filip, care candidează ca independent, are o casă de 756 mp în municipiu (moștenire) și e proprietarul unui autoturism BMW fabricat în 2008. Potrivit declarației de avere a candidatului, acesta nu are niciun venit (deși e director al unei societăți comerciale). Nu deține terenuri și nici nu are bani la bancă. În schimb, are de achitat rate bancare pentru un împrumut de 212.884 lei contractat în 2008, scadent în anul 2034.

Omul de afaceri Călin Costea, candidat al Partidului Mândri că suntem arădeni, nu are nici terenuri, nici clădiri, potrivit declarației de avere. Soția lui deține un apartament de 95 mp în municipiu. Călin Costea e proprietarul a două autovehicule: un Citroen Berlingo fabricat în 2000 și un Matiz fabricat în 2003. În averea sa se regăsesc două ceasuri în valoare totală de 24.000 de euro. Candidatul a acordat împrumuturi în nume personal de 116.900 euro. Salariul omului de afaceri s-a ridicat anul trecut la 18.000 de lei, acesta fiind singurul venit declarat al familiei.

Pastorul Samuel Caba, candidat al Partidului Mișcarea Populară, are trei autoturisme: două Citroen fabricate în 2000 și 2006 și un Hyundai Santafe din 2012. Nu deține niciun bun imobil – terenuri sau clădiri. Nu are depozite bancare și nici credite. În ceea ce privește veniturile familiei Caba, acestea s-au ridicat anul trecut la 44.289 lei, provenind din mai multe surse: salariul candidatului (de la Centrul Creștin Râul Trezirii, Recons, UVVG), activități independente, dividende și indemnizația pentru creșterea copilului încasată de soție.

Gheorghe Falcă, primarul în funcție, nu are niciun teren pe numele său, dar deține 50% dintr-o casă de 169 mp și 234 mp teren aferent. În plus, soția sa mai deține un apartament de 206 mp. Toate în municipiu. Candidatul PNL a declarat bijuterii (cercei, brățări, inele, coliere, broșe etc.) în valoare de 31.000 de euro, dobândite între anii 1979-2015. Potrivit declarației de avere, Gheorghe Falcă și soția dețin acțiuni sau părți sociale la mai multe societăți comerciale. Edilul a acordat în nume personal un împrumut de 87.025 lei unei firme deținute de soție. Primarul a mai declarat 136.224 lei reprezentând „diferențe creanțe rezultate din contract cesiune casă în construcție” și alți 40.878 lei reprezentând „decont cheltuieli participare plenară Comitetul Regiunilor Bruxelles”. Gheorghe Falcă are un credit de 20.000 de euro, contractat în 2005, scadent în 2025, din care mai are de achitat 13.484 euro. În ceea ce privește veniturile de anul trecut ale familiei Falcă, din indemnizația de primar au intrat în casă 50.677 lei, iar din salariul soției primarului (director arhitect) 12.168 lei. Tot soția a mai obținut 56.808 lei din chirii și 16.800 lei din dividende.

Trimite articolul

X
Taguri:
Arad ,
aradului ,
aspirantii ,
averi ,
Candidatii ,
primaria
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    Cele mai citite știri

    1
    Cine plătește când pasagerul provoacă accidentul? Verdictul CJUE schimbă perspectiva
    2
    Vreme mai caldă la final de februarie
    3
    UPDATE. Accident rutier urmat de incendiu pe strada Petru Rareș
    4
    Noua zonă de expunere auto în ERA Shopping Park Oradea: modele Ford și BAIC, mai aproape de clienți!
    5
    FOTO | Lemne pentru bătrânii singuri din Arad
    6
    NASA confirmă data de 6 martie pentru lansarea misiunii selenare Artemis 2
    7
    Liban: Opt membri ai Hezbollah, ucişi, vineri, în atacurile israeliene
    8
    Primăria Macea se modernizează
    9
    VIDEO | Prefectul Mihai Pașca a „descins” în Consiliul Local Arad: „Am cerut respectarea legii și termenelor”
    10
    I-a returnat banii pierduți în parcarea unui magazin 

    Advertorial

    GALERIE FOTO
    Noua zonă de expunere auto în ERA Shopping Park Oradea: modele Ford și BAIC, mai aproape de clienți!
    Oradea se dezvoltă constant, iar mobilitatea modernă devine tot mai accesibilă. În acest context, o nouă zonă de expunere auto a fost amenajată în ERA Park Oradea, aducând mai aproape de public modele actuale de la Ford și BAIC.

    UT Arad

    Pospelov și Alomerovic lipsesc doar un meci
    Comisia de Disciplină a FRF a suspendat doar o etapă fotbaliștii UTA-ei eliminați la Galați, în partida cu Oțelul!

    Local

    POLITIC. Răzvan Anghel (senator USR Arad): „Românii plătesc nota de plată pentru criza declanșată de PSD”
    Senatorul USR Arad, Răzvan Anghel, consideră că decizia PSD de a-i retrage sprijinul lui Ilie Bolojan a făcut ca actuală coaliție de guvernare să se afle într-o criză politică.

    Local

    100 de milioane de lei pentru drumuri
    35 la sută din bugetul de investiții al CJA pe anul 2026 va fi direcționat către infrastructura rutieră.

    Mapamond

    UE a aprobat împrumutul pentru Ucraina și noile sancțiuni împotriva Rusiei, după ce Ungaria a ridicat veto-ul
    Statele Uniunii Europene și-au dat miercuri acordul final pentru ajutorul financiar de 90 de miliarde de euro destinat Ucrainei și pentru cel de-al 20-lea pachet de sancțiuni împotriva Rusiei, după ce guvernul ungar, condus încă de Viktor Orban, și-a ridicat veto-ul asupra ambelor măsuri, transmite agenția EFE.

    Local

    Spitalizarea de zi, tot mai frecventă la Spitalul Județean
    Numărul pacienților tratați în acest regim a crescut constant în ultimii ani, urmând trendul național. Comparativ cu 2022, numărul spitalizărilor de zi a ajuns de la 19.700 la peste 30.000.

    Local

    Rezultate de excepție la Liceul german
    Premii și mențiuni obținute la fazele naționale ale olimpiadelor de Limba și literatura română pentru minorități și la Limba și literatura germană maternă 1

    UT Arad

    Șase antrenori de la UTA, la „ FRF Youth Coaching Summit”
    Nume importante din fotbalul juvenil european, dar și Gică Hagi, au luat cuvântul la eveniment.

    România

    Ilie Bolojan i-a transmis președintelui că își asumă în continuare mandatul de premier
    Președintele PNL, prim-ministrul Ilie Bolojan, i-a transmis miercuri președintelui Nicușor Dan faptul că își asumă în continuare mandatul de premier. 2
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.