Copil a eliminat favoritul trei în Slovacia

De Dan Lazar
1Comentariu
Marius Copil
Tenismenul arădean Marius Copil (25 ani, locul 176 ATP) s-a calificat în sferturile de finală ale turneului challenger de la Bratislava (premii de 85.000 de euro), după ce a trecut, cu scorul de 6-4, 6-3, de germanul Jan-Lennard Struff, al treilea favorit.

Victoria a venit după doar 62 de minute, „Tunarul din Carpați” reușind 13 ași, față de 5 ai adversarului, pentru 2-1 la meciurile directe cu neamțul clasat pe locul 102 mondial.
În sferturi, Copil va juca cu câștigătorul meciului dintre rusul Youzhny și francezul Roger-Vasselin (favorit 8).
Arădeanul și-a asigurat un cec de 2.480 euro și 20 de puncte în ierarhia ATP.