„Am spus foarte clar că îl susţin pe Gheorghe Falcă, aşa că nu văd logica prezenţei mele între candidaţi, când normal este ca votul meu şi al susţinătorilor mei să meargă din primul tur spre Gheorghe Falcă. Lucru care, cred eu, va elimina posibilitatea unui tur doi. Rămân, însă, la părerea mea, că Gheorghe Falcă va fi singurul candidat. Aşa cum am mai spus, sper că BPN va lăsa Biroul Permanent Judeţean să-şi aleagă singur preşedintele interimar, iar dacă nu, atunci să numească un interimar care să nu aibă dreptul să candideze la alegerile”. Întrebat pe ce se bazează când spune că va fi un singur candidat, Pistru a spus că pe parcursul de până acum al PDL Arad. „PDL Arad a rămas întotdeauna o echipă unită datorită managementului politic intern, pe care l-au preluat multe dintre organizaţiile judeţene puternice. Competiţie internă în PDL Arad a existat întotdeauna, însă majoritatea a decis mereu în aşa fel încât lucrurile erau clare înainte de oficializare, iar de fiecare dată decizia majorităţii a fost respectată. Aşa cred că va fi şi acum, mai ales că alegerile nu vor avea loc, cred eu, mai devreme de şase luni.Timp suficient ca lucrurile să fie întoarse pe toate feţele şi să fie găsită soluţia cea mai bună pentru partid”, spune Pistru.
Eusebiu Pistru: „nu candidez”
Reactualizat la:
ARAD. Deputatul Eusebiu Pistru spune că zvonurile privind o eventuală candidatură a sa la preşedinţia PDL Arad, alături de Falcă şi Ioţcu, sunt lipsite de logică.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Local
Tânărul de 23 de ani, cadru activ la Detașamentul de Pompieri Ineu, s-a prezentat la examenul de bacalaureat, proba la alegere, „echipat” cu aparatură de transmitere audio-video la distanță astfel încât acesta să îi poată comunica soției subiectele, iar aceasta să îi comunice rezultatele.
Local
Preotul pensionar a trecut la viața cea veșnică miercuri, 21 ianuarie, la vârsta de 73 de ani.
Local
52% este stadiul fizic al lucrării de pe șantierul autostrăzii A1 Margina – Holdea, momentan fiind mobilizați peste 500 de muncitori.
Local
Cea mai mare parte a adăposturilor publice aparțin asociațiilor de proprietari. Din cele 121 de adăposturi publice, 117 sunt nefuncționale sau neoperative.
1
Local
S-a întâmplat marți, în jurul prânzului, pe strada Abrud din Micălaca, sub ochii polițiștilor locali, care au pornit în urmărirea mașinii.
UT Arad
UTA a făcut afacere cu jucători tineri. Unul a plecat la Dumbrăvița, altul a venit de la CFR Cluj.
ARADON Sport local
ŞIMAND. Transfer de cinci stele pentru Şoimii Şimand, singura grupare arădeană implicată în competițiile federale de futsal.
ARADON Sport local
ARAD. Doliu în lumea sportului arădean şi românesc. Un fost mare sportiv al Aradului a plecat dintre noi marți, 20 ianuarie, la vârsta de 77 de ani.
2
Citiți principiile noastre de moderare aici!